Deloitte: Połowa CFO spodziewa się wzrostu PKB Polski poniżej 2,5% w 2015 r.

Warszawa, 21.01.2015 (ISBnews) - Połowa dyrektorów finansowych spodziewa się, że wzrost gospodarczy Polski w tym roku może być niższy niż 2,5%. Polscy CFO uważają, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw w perspektywie trzyletniej będzie dobra. Spada jednak apetyt polskich firm na ryzyko, co oznacza, że liczba tych, które wierzą, że ich perspektywy ekonomiczne w tym roku są lepsze niż w 2014 roku jest niższa, wynika z najnowszego badania ?Deloitte CE CFO Survey"

21.01.2015 11:46

?Opinie CFO co do wysokości wzrostu PKB Polski w roku 2015 są podzielone. Połowa z nich przewiduje wzrost poniżej 2,5 proc., a druga połowa powyżej tego poziomu. Taki wynik wskazuje, że wzrost PKB w roku 2015 może nie osiągnąć poziomu 3 proc. (oczekiwana przez CFO średnia wartość jest na poziomie 2,5 proc.) i być niższy niż ten założony w polskiej ustawie budżetowej na 2015 rok (3,4 proc.)" - czytamy w raporcie.

Dyrektorzy finansowi uważają, że w roku 2015 Polska będzie miała najwyższy wzrost gospodarczy spośród państw Europy Środkowej. Umiarkowany wzrost na poziomie 1,5-3 proc. przewidują również CFO na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Litwie i w Czechach.

Zdecydowana większość CFO z Polski ocenia, że kryzys ukraiński będzie miał negatywny wpływ na PKB w 2015 roku- co trzeci szacuje, że obniży on wzrost PKB o ok. 0,4%, zaś 57% uważa, że będzie również odczuwalny w dłuższej perspektywie 3-5 lat powodując nieznaczne obniżenie dynamiki PKB.

?Istotnym jest, że tylko 5 proc. z badanych jesienią CFO w Polsce jako czynnik ryzyka wskazało ryzyko kursowe. Zdaje się zatem, że obserwowane na przełomie roku wahania kurów walut mogły być zaskoczeniem również dla badanych" - ocenił partner w Deloitte Krzysztof Pniewski.

Apetyt na ryzyko wśród CFO w Polsce jest jednym z najwyższych w regionie i sięga obecnie 47 % choć jeszcze pół roku wcześniej było to ponad 60%. Największą skłonność do podejmowania ryzyka wykazali CFO z Litwy, osiągając wynik 61%.

Inwestycje są priorytetem dla 44% polskich menedżerów odpowiedzialnych za finanse, podczas gdy pół roku wcześniej było to 52%.

Perspektywy długoterminowe dla sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw powinny się nadal poprawiać w tym roku - 57% dyrektorów finansowych uważa, że możliwość obsługi zadłużenia w ciągu najbliższych trzech lat wzrośnie a kolejne 43 proc. uważa, że stan ten pozostanie bez zmian.

?Nasze badanie wyraźnie jednak pokazało, że w opinii dyrektorów finansowych, kryzys na Ukrainie nie pozostanie bez wpływu na wzrost PKB, co w konsekwencji może obniżyć również wartość wskaźnika optymizmu. Na wyniki następnej edycji badania z pewnością wpłyną również nasilające się obawy o przyszłość strefy euro" - podsumował Krzysztof Pniewski.

?Deloitte CE CFO Survey" to coroczne badanie opinii dyrektorów finansowych (CFO) największych firm w Europie Środkowej (według listy Deloitte CE TOP 500). W Polsce badanie przeprowadzane jest dwa razy do roku. Prognozy CFO dotyczą sytuacji makroekonomicznej oraz priorytetów i wyzwań firm w perspektywie najbliższego roku oraz trzech lat.

W najnowszej regionalnej edycji badanie objęło 14 krajów Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię, Węgry, Litwę, Łotwę, Estonię, Bułgarię, Chorwację, Albanię, Kosowo, Serbię i Słowenię. Wzięło w nim udział blisko 600 dyrektorów finansowych, anonimowa ankieta on-line została przeprowadzona w okresie październik - listopad 2014 r.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)