Trwa ładowanie...

Die Welt: Polska odporna na kryzysy

Polska ledwo odczuła skutki kryzysu finansowego i migracyjnego. Teraz może nawet wyjść wzmocniona z koronakryzysu – czytamy w „Die Welt”.

Die Welt: Polska odporna na kryzysyŹródło: Forum
d6ggcfb
d6ggcfb

Przypominając o zaproponowanym niedawno przez Komisję Europejską pakiecie ratunkowym dla europejskiej gospodarki, wynoszącym 750 mld euro, gazeta zaznacza, że Polska może otrzymać w jego ramach 63 miliardy.

„Prawie żaden kraj nie korzysta w większym wymiarze z korona-pomocy. Tylko wyjątkowo mocno dotknięte COVID-19 kraje południa Europy – Włochy i Hiszpania, dostaną więcej” - pisze warszawski korespondent „Die Welt” Philipp Fritz w artykule opublikowanym na stronach internetowych gazety.

Jak dodaje, gospodarczo Polska trzyma się przy tym względnie dobrze, a rozprzestrzenianie się wirusa udało się skutecznie spowolnić. „Po raz kolejny Polska może udowodnić, jak odporna jest na kryzysy. Od wejścia do UE w 2004 roku kraj zdołał ominąć wszystkie duże europejskie kryzysy: kryzys euro od 2009 roku, migracyjny 2015 roku a teraz koronakryzys” - czytamy.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. Władysław Kosiniak-Kamysz: niedziela handlowa powinna wrócić

"Unikacz kryzysów"

„Raz po raz Polsce udawało się utrzymać na nogach, podczas gdy inni się potykali. Z taktyczną zdolnością i stosowną porcją szczęścia Polsce udało się stać wyjątkowo atrakcyjną dla zagranicznych inwestycji bezpośrednich, do kraju płynie średnio 6 miliardów euro rocznie” – pisze Fritz.

d6ggcfb

Jak dodaje, z powodu swojej peryferyjnej lokalizacji w Unii Europejskiej i niesolidarnej polityce w kryzysie migracyjnym, Polsce udało się wejść na pozycję "unikacza kryzysów". "Nie wiadomo jaki kształt będzie miała w przyszłości polska polityka migracyjna, jednak gospodarczy pościg będzie kontynuowany także po koronaryzysie" - czytamy.

Gazeta cytuje byłego premiera i szefa NBP Marka Belkę, który ocenia, że Polska będzie nadal rosnąć i gospodarczo dołączy do europejskiej pierwszej ligi. Jego zdaniem można się spodziewać, że Polska wkrótce wyprzedzi Hiszpanię pod względem wyników gospodarczych.

Polska może skorzystać

Autor artykułu dodaje, że obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości rozwija gospodarcze wpływy kraju, ale w polityce wewnętrznej dzieli społeczeństwo na zwolenników i przeciwników swojej polityki. „Kontrowersyjna, tak zwana reforma wymiaru sprawiedliwości, lekceważenie zasad praworządności są przeszkodą dla dobrej współpracy z Warszawą”. „Należy o tym pamiętać, gdy patrzy się na Polskę – pogromcę kryzysów” - czytamy.

d6ggcfb

Fritz zaznacza jednocześnie, że długofalowo Polska może skorzystać na skutkach pandemii koronawirusa. "Jeśli w wyniku koronakryzysu zachodni Europejczycy i USA miałyby zmniejszyć swoją zależność od Chin, czego spodziewa się wielu obserwatorów, Polska mogłaby jako pierwsza skorzystać z przeniesienia łańcuchów produkcji" - czytamy na stronach internetowych "Die Welt".

d6ggcfb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6ggcfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ggcfb