Trwa ładowanie...

Długi frankowiczów przekraczają 160 miliardów złotych

Zobacz najnowsze wyliczenia Biura Informacji Kredytowej.

Długi frankowiczów przekraczają 160 miliardów złotychFot: EastNews/Łukasz Szelemej
d3lwffr
d3lwffr

Około 3 proc. kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich ma problemy z terminową spłatą rat - wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej. Przeciętny frankowicz ma do spłaty jeszcze ponad 300 tys. zł.

Polacy mają 534,9 tys. kredytów we frankach szwajcarskich. Ich spłatą obciążonych jest 907,6 tys. osób. Na podstawie szczegółowych informacji na ich temat udało się sporządzić portret typowego frankowicza. Co ważne, nie można go utożsamiać z osobą niespłacającą swoich zobowiązań. Okazuje się, że 96,6 proc. (877 tys.) z nich terminowo spłaca raty.

Niemal dokładnie po połowie rozkłada się liczba kredytobiorców jeśli chodzi o płeć - pań jest o zaledwie tysiąc więcej od panów. Aż 66 proc. to osoby urodzone w latach 1967-1981, czyli tzw. pokolenie X. Co czwarty kredytobiorca ma od 50 do 68 lat. Osoby starsze stanowią w grupie frankowiczów zaledwie 2 proc. Pokolenie Y (urodzeni w latach 1982-1995) stanowią zaś 7 proc.

d3lwffr

Częstym problemem typowego kredytobiorcy zadłużonego w szwajcarskiej walucie jest fakt, że to nie jedyne jego zobowiązanie. Aż 74 proc. osób, czyli około 675 tys., ma też inne kredyty. Co ciekawe, prawie 5,5 tys. osób ma co najmniej 10 różnych kredytów do spłaty.

Statystycznie na jeden kredyt frankowy przypada jeszcze każdemu kredytobiorcy około 305 tys. zł do spłaty. Wartość łącznego salda do spłaty wszystkich czynnych kredytów przekracza 163 mld zł, z czego zobowiązania wzięte na zakup mieszkania to 137 mld zł.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków oraz SKOK-ów. Posiada w swojej bazie informacje o 135 mln rachunków należących do 23 mln klientów indywidualnych.

d3lwffr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lwffr