Długi weekend dzięki 11 listopada. PKP Intercity podjęło decyzję ws. pociągów
Święto Niepodległości przypada w tym roku w piątek, a ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy, wiele osób będzie mogło cieszyć się wydłużonym, trzydniowym weekendem. Po wyjściu z pracy w czwartek, wrócą do niej dopiero w poniedziałek. Dlatego PKP Intercity zdecydowało, że od 10 do 13 listopada do najbardziej popularnych pociągów podstawione zostaną dodatkowe wagony.
Wydłużone zostaną 121 pociągi, do których kolejarze dostawią w sumie 185 dodatkowych wagonów - poinformowało w czwartek biuro prasowe przewoźnika. Dodatkowe wagony mają się pojawić w składach wyruszających m.in. z: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Białegostoku, Gdyni, Lublina, Olsztyna, Przemyśla, Świnoujścia, Poznania i Szczecina.
Spółka podaje, że "będzie w miarę możliwości wzmacniać dodatkowymi wagonami pociągi cieszące się dużym zainteresowaniem" m.in. po to, by zapewnić bezpieczne i sprawne podróże. Zachęca przy tym do wcześniejszego zakupu biletu, bo wtedy szybciej dostanie informację o większym zainteresowaniu danymi połączeniami i będzie mogła lepiej dopasować długość pociągu do zwiększonej frekwencji.
PKP Intercity to największy polski operator kolejowy. W ciągu najbliższych lat zamierza kupić nawet nowych 450 wagonów w ramach ogłoszonego w ubiegłym tygodniu przetargu. Spółka w nowoczesny tabor zainwestowała już 7 mld zł, a do 2030 r. ma być to w sumie 27 mld zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od 1 listopada policja nie wystawia mandatów. "To forma protestu"
11 listopada sklepy zamknięte
11 listopada przypada w tym roku w piątek, a ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy, będziemy mieli przedłużony, trzydniowy weekend. Jeśli jednak ktoś liczy, że będzie mógł przeznaczyć piątek na spokojne, długie zakupy w supermarkecie czy centrum handlowym, musi zmienić plany. Wszystkie duże sklepy i placówki handlowe będą zamknięte, tak jak w niehandlową niedzielę.
Tego dnia otwarte drzwi mogą mieć te osiedlowe sklepiki, w których za kasą stanie właściciel. Oprócz niektórych rodzinnych sklepów (jeśli właściciele się na to zdecydują), czynne będą też m.in. sklepy sieci Żabka - choć tutaj decyzja też należy do ajentów poszczególnych placówek - i Carrefour Express (tu również decyzja będzie zależała do danego sklepu). W piątek w Święto Niepodległości działać mogą też na przykład sklepy na stacjach benzynowych czy apteki.
Duże zakupy w supermarkecie możemy więc zrobić w środę albo w czwartek 9 i 10 listopada, a później - standardowo - w sobotę 12 listopada. 13 listopada mamy niedzielę niehandlową, więc większość sklepów znów będzie zamknięta.
Tu chcą odpocząć turyści
Przedłużony weekend dla wielu będzie okazją na krótki wyjazd turystyczny. Jak wynika z danych portalu nocowanie.pl, 61 proc. turystów planuje w dniach 11-13 listopada odpoczynek w górach. "Widać jednak spore przetasowanie na liście miejscowości, w których najczęściej poszukują oni zakwaterowania. Na początku listopada najpopularniejsze było Zakopane, teraz jednak jego miejsce, przesuwając się z czwartego, zajął Karpacz" - informuje portal. Na trzeciej pozycji uplasowała się z kolei Szklarska Poręba, czyli - tak samo, jak Karpacz - miejscowość również leżąca w Karkonoszach, odległa od Karpacza o około 40 minut jazdy samochodem.
Czwarty na liście najpopularniejszych kierunków jest Gdańsk, który jeszcze na Wszystkich Świętych zajmował ósmą pozycję, a piąty - Kraków. Wzrosło zainteresowanie miejscowościami nadmorskimi - wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych znalazły się - oprócz Gdańska - także Sopot, Międzyzdroje, Krynica Morska i Kołobrzeg.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj