Trwa ładowanie...

Dłużnicy w upadłości nie poniosą kosztów sądowych

Sejm znowelizował Prawo upadłościowe i naprawcze. Nowelizacja przewiduje, że dłużnicy objęci wnioskiem o ogłoszenie upadłości będą mieli prawo ubiegać się w sądzie upadłościowym o zwolnienie z kosztów.
Share
Dłużnicy w upadłości nie poniosą kosztów sądowych
Źródło: Jupiterimages
d4hah9q

W głosowaniu wzięło udział 450 posłów; 448 głosowało za zmianami, a dwóch było przeciw.

Obecne przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego nie pozwalają sądom zwalniać z kosztów sądowych dłużników objętych wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Trybunał Konstytucyjny uznał to za sprzeczne z konstytucją. W wyroku z 15 maja 2012 r. Trybunał orzekł, że przepis narusza konstytucyjne prawo do sądu i że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna mieć prawo do zwolnienia z kosztów w sądowej sprawie o ogłoszenie upadłości.

Trybunał ograniczył wówczas swoje orzeczenie do spółek z o.o., bo sprawa dotyczyła tylko takiej spółki. Umorzył natomiast postępowanie w zakresie, w jakim pytanie sądu odnosiło się także do pozostałych dłużników. Z tego powodu - mimo wyroku TK - art. 32 ust. 1 ustawy pozostał bez zmian i nadal jest niekonstytucyjny w stosunku do innych dłużników.

Dlatego właśnie, by dostosować go do wymogów konstytucyjnych, sejmowa Komisja Ustawodawcza zaproponowała, by uchylić przepis zakwestionowany przez TK.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat. Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

d4hah9q

Podziel się opinią

Share
d4hah9q
d4hah9q