DM PKO BP: Nieoczekiwany zwrot w polityce zaskoczył polski rynek akcji

Warszawa, 30.07.2015 (ISBnews) - Nieoczekiwany zwrot w polityce zaskoczył polski rynek akcji, oceniają analitycy DM PKO BP.  Ich zdaniem średnie i małe spółki, dają najlepszą ekspozycję na wciąż poprawiające się otoczenie makroekonomiczne i w tym segmencie prognozy zysków spółek poprawiają się najszybciej.

30.07.2015 16:51

?Polski rynek, zazwyczaj defensywny, po niespodziewanej wygranej kandydata opozycji w wyborach prezydenckich został pogrążony zapowiedziami zwiększenia opodatkowania sektora bankowego oraz interwencjami polityków w sektorze energetycznym. W drugim kwartale WIG30 licząc w euro, TR zniżkował 3,7%, wschodzące rynki akcji straciły -4,0% a obligacje wschodzące -5,0%" - napisali analitycy DM PKO BP w Strategii dla rynku akcji na III kwartał.

Sytuacja gospodarcza w regionie jest dobra. Zarówno pewna słabość sprzedaży detalicznej w Polsce, jak sprzedaży nowych samochodów w Europie, okazały się być tymczasowe. Europie i naszemu regionowi pomagają słabe waluty, kosztem Stanów Zjednoczonych. Dolar wciąż jest mocny wspierany dyferencjałem stóp procentowych, co generalnie nie sprzyja rynkom wschodzącym, dodano w raporcie.

Analitycy wskazują, że kryzys grecki został (na razie) zażegnany. ?Krach na chińskim rynku akcji nie sądzimy, aby miał poważniej zagrozić tamtejszej gospodarce (która notabene, na razie nie wykazuje oznak dalszego spowolnienia). Z kolei ze względu na nie nadzwyczajne dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych, rynek ponownie zaczyna dyskontować opóźnienie się pierwszej podwyżki stóp przez Fed" - czytamy dalej.

Rynki wschodzące mogą dodatkowo pozostawać pod presją wciąż słabnących towarów (zwłaszcza przemysłowych i nośników energii). ?Reasumując, są wciąż niejakie szanse na typowe wakacyjne wzrosty, zwłaszcza na rynkach rozwiniętych. Lokalnie uważamy, że nasz rynek będzie zachowywał się gorzej, jednak liczymy na 0-3% wzrosty" - zaznaczono w raporcie.

W ocenie DM PKO BP, lokalnie ryzyko polityczne temperuje dotychczasowy optymizm co do rynku akcji.

?Podtrzymujemy niedoważenie polskich dużych spółek w naszym portfelu kosztem małych i średnich spółek oraz niektórych dużych spółek w regionie. Duże polskie spółki, jak banki, energetyka i kopalnie, wciąż narażone są na niekorzystne uregulowania podatkowe (banki) jak też negatywne trendy globalne, którym lokalnie próbują przeciwdziałać politycy (energetyka i kopalnie). Z kolei średnie i małe spółki, dają naszym zdaniem najlepszą ekspozycję na wciąż poprawiające się otoczenie makroekonomiczne i tam prognozy zysków spółek poprawiają się najszybciej (14-15% wg średnich oczekiwań licząc od początku roku)" - podsumowano w informacji.

Jako ?top picks" w raporcie wymieniono CCC, Alior, Amrest, Kęty, Polenergia, Wirtualna Polska, Emperia, Robyg, Impel, Zetkama, Pekaes, Duom, Ergis, Qumak i Hydrotor.

Wśród ?top sells" pojawiły się Pekao, PGNiG, PKN, BZ WBK, KGHM, LPP, Lotos.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)