Trwa ładowanie...

Dni wolne w 2014 roku. Jak zaplanować urlop?

Według kalendarza na 2014 rok, wypada aż 115 dni wolnych od pracy, z czego 9 to święta ustawowe, przypadające w dni robocze. Czeka nas aż 7 długich weekendów, przy czym 3 z nich wymagają wzięcia jednego dnia urlopu, by uzyskać 4 nieprzerwane dni odpoczynku.

Dni wolne w 2014 roku. Jak zaplanować urlop?
d3mfsdk
d3mfsdk

Nie tylko długie weekendy, ale i okres ferii zimowych oraz wakacje to kolejne sezony urlopowe, gdzie Polacy chętnie odpoczywają od pracy. Tymczasem ekonomiści szacują, że każdy nadprogramowy dzień wolny od pracy kosztuje polską gospodarkę ponad 0,3 proc. PKB, czyli ok. 5 mld zł.

- Straty pogłębia dodatkowo niższa efektywność pracowników tuż przed i tuż po długim weekendzie, a także swoisty paraliż dotykający znaczny odsetek firm w związku z tzw. „martwym" okresem w biznesie - stwierdziła dla HRNews Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i coach. Jak dodała, z analiz psychologicznych wynika, że nasza wydajność w okresach okołourlopowych znacząco spada. Wg niektórych badań nawet do 30 proc. naszej „normalnej" efektywności.

Ekonomiści wskazują również, że długie weekendy w pewnych aspektach przynoszą gospodarce pewne korzyści. Sektor usług turystycznych przeżywa wtedy prawdziwe oblężenie.

d3mfsdk

- Pracownicy, którzy dyżurują w firmach w okresach świątecznych lub podczas długich weekendów, bardzo często odbijają się od ściany, próbując podtrzymać zawodową aktywność - podkreśla Izabela Kielczyk dla HRNews. - Dzwoniąc do klientów, dostawców lub współpracujących instytucji, w słuchawce niejednokrotnie słyszą "Proszę odezwać się po weekendzie, po świętach", "Decyzje są wstrzymane do czasu powrotu pani Ani z urlopu", itd. Ten stan rzeczy sprawia, że wykonywanie obowiązków w takich warunkach często staje się fikcją, motywacja do działania spada, a widok pracowników spędzających dzień na układaniu pasjansa lub towarzyskich pogawędkach nikogo szczególnie nie dziwi, bo przecież „teraz i tak nie ma z kim rozmawiać i nic nie da się załatwić". Więcej nawet - bywa, że spotyka się z bezradną i cichą akceptacją przełożonych, przymykających oko na fakt, że personel, w sposób mniej czy bardziej zawoalowany, symuluje pracę.

AS, WP.PL

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk