Do 23 kwietnia zabezpieczono ponad 16 tys. kg suszu jajecznego

Do 23 kwietnia zabezpieczono 16 tys. 387 kg suszu jajecznego oraz 84 tys. 385 kg żywności, która została wyprodukowana przy użyciu takiego suszu - poinformował w czwartek w Sejmie główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński.

Do 23 kwietnia zabezpieczono ponad 16 tys. kg suszu jajecznego
PETER PARKS / AFP

- Do 23 kwietnia br. organy państwowej inspekcji sanitarnej przeprowadziły ponad 8 tys. 457 kontroli, głównie m.in. w piekarniach, ciastkarniach, cukierniach, zakładach spożywczych, wytwórniach lodów, majonezu, stołówkach szkolnych - powiedział w czwartek w Sejmie Biliński, odpowiadając na pytania posłów w sprawie produkcji i sprzedaży suszu jajecznego.

Wyjaśnił, że do tej pory zabezpieczono m.in. makarony, kluski śląskie, ciasta drożdżowe, gofry, pączki, krakersy, nadzienia twarogowe, naleśniki, uszka z grzybami i kapustą, z mięsem, grzanki, suchary.

W połowie kwietnia agenci CBA weszli do placówki sanepidu i inspektoratu weterynaryjnego w Kaliszu i Nisku w związku z nielegalną produkcją i obrotem szkodliwym dla zdrowia proszkiem jajecznym. Biuro działa na polecenie prokuratury w Ostrowie Wielkopolskim.

Kaliska prokuratura, prowadząca śledztwo w tej sprawie, ustaliła, że nielegalny susz wytwarzało pod Kaliszem dwóch przedsiębiorców. W tej sprawie aresztowano 56-letniego mieszkańca tego miasta, który miał produkować susz od kilku lat.

Susz jajeczny - sproszkowane jajka lub same żółtka bądź białka - wykorzystywany jest w produkcji m.in. makaronów, lodów, wędlin, pasztetów. Stosowany jest także w cukiernictwie i garmażerce oraz wszędzie tam, gdzie zastępuje jajka.

Źródło artykułu:PAP
cbasusz jajecznyjajka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)