Trwa ładowanie...

Do kiedy rozliczyć PIT? Coraz mniej czasu na złożenie deklaracji

Od połowy lutego możliwe jest składanie najpopularniejszych deklaracji podatkowych za 2023 rok. Kiedy mija ostateczny termin na rozliczenie PIT? Osoby, które wciąż tego nie zrobiły, mają coraz mniej czasu.

Do kiedy złożyć PIT? To termin granicznyDo kiedy złożyć PIT? To termin granicznyŹródło: Adobe Stock
d40exl1
d40exl1

Terminy graniczne, w których podatnicy powinni przesłać deklaracje podatkowe, regulują przepisy Ustawy o podatku PIT. Rozliczenia podatku można dokonać przez internet lub poprzez przekazanie deklaracji do Urzędu Skarbowego w formie papierowej. Do kiedy?

Do kiedy PIT? To ostateczny termin w 2024 roku

Złożenie najpopularniejszych deklaracji podatkowych - PIT-28 PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 - jest możliwe do 30 kwietnia 2024 roku. Co jednak istotne, deklaracje podatkowe oznaczone skrótem PIT-37 oraz PIT- 38 podlegają automatycznej akceptacji w systemie Twój e-PIT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obowiązkowe badania dla starszych kierowców. Polacy na ulicy mocno podzieleni

"Jeżeli do 30 kwietnia 2024 roku nie zaakceptujesz lub nie odrzucisz w usłudze Twój e-PIT przygotowanego zeznania PIT-37 lub PIT- 38 albo nie rozliczysz się w inny sposób (elektronicznie lub papierowo), to przygotowany w usłudze PIT-37 lub PIT-38 zostanie automatycznie zaakceptowany i złożony" - przypomina rządowy serwis podatki.gov.pl.

d40exl1

Mimo automatycznej akceptacji deklaracji PIT-37 oraz PIT-38, warto zalogować się do systemu oraz sprawdzić poprawność wypełnionych danych. Dodatkowo, we wstępnie przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową deklaracjach PIT nie ujęto m.in. przysługujących ulg oraz odliczeń. Z tego względu podatnicy uprawnieni do skorzystania z nich, powinni wskazać je ręcznie.

Do kiedy zwrot podatku po rozliczeniu PIT?

Termin rozliczenia PIT wpływa na termin wypłaty ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku. W przypadku zeznań złożonych przez internet, wynosi on od 30 dni do 3 miesięcy. Najkrócej - bo do 30 dni - na zwrot podatku poczekają posiadacze Karty Dużej Rodziny. Standardowy czas zwrotu nadpłaconych zaliczek na podatek, w przypadku rozliczenia przez internet to maksymalnie 45 dni - jednak osoby, których rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, na zwrot podatku poczekają do trzech miesięcy, licząc od 30 kwietnia.

Osobom, które złożą zeznania podatkowe za 2023 rok w formie papierowej, zwrot podatku zostanie w terminie do 3 miesięcy, licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji.

d40exl1
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40exl1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40exl1