Twój e‑PIT nie dla każdego. Na to musisz zwrócić uwagę

Od 15 lutego Ministerstwo Finansów udostępniło e-PIT. Musimy jednak pamiętać, aby uzupełnić dane o przysługujące nam ulgi, które nie zostały automatycznie wykazane w systemie. Przedsiębiorcy także powinni zwrócić uwagę na inne, ważne kwestie. O czym mowa?

Od 15 lutego 2024 r. w systemie Twój e-PIT, na podatników czekają przygotowane przez skarbówkę zeznania za ubiegły rok
Od 15 lutego 2024 r. w systemie Twój e-PIT, na podatników czekają przygotowane przez skarbówkę zeznania za ubiegły rok
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER
oprac. NST

W e-pit o raz pierwszy publikowane są także zeznania dla przedsiębiorców. Jednak, jak zauważa Prawo.pl, PIT-y nie zawierają większości ulg. Konieczne więc jest nanoszenie zmian.

Serwis przypomina, że przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić dane o m.in. wysokość przychodów i kosztów uzyskania przychodów, a wszyscy podatnicy o przysługujące im ulgi, które nie zostały automatycznie wykazane w systemie Twój e-PIT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do pracy z MBA? "Nagle się okazuje, że to jest ofiara losu" - Henryka Bochniarz - Biznes Klasa #7

Tegoroczne PIT-y zaskoczą podatników

W tym roku wchodzi w życie spora zmiana, na której skorzystają miliony Polaków. Od 2024 r. za pośrednictwem programu "Twój e-PIT" rozliczą się też podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej. Nie będzie mieć tutaj znaczenia wybrana przez nich forma opodatkowania. Nie oznacza to jednak, że formularz przygotowany przez "Twój e-PIT" dla przedsiębiorców będzie w pełni gotowy do wysłania.

- W przypadku przedsiębiorców, na tym etapie wdrożenia, usługa może nie być w pełni przydatna, ponieważ będą musieli uzupełnić większość danych. Wynika to z faktu, że administracja skarbowa ma informacje o np. wpłaconych przez nich zaliczkach, ale nie o wysokości osiąganych przez nich przychodów czy ponoszonych kosztów - przekazał Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce dla PAP.

Warto również pamiętać, że udostępnione w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28 nie zostaną automatycznie zaakceptowane. Trzeba je uzupełnić i zaakceptować. Tylko zeznania PIT-37 i PIT-38 uzyskają automatyczną akceptację.

Jak donosi portal Prawo.pl, zeznanie przygotowane przez KAS nie zawiera większości ulg podatkowych. Jeśli podatnik chce je uwzględnić, to ma dwie możliwości: zalogować się do usługi Twój e-PIT i dodać dane o ulgach albo złożyć zeznanie podatkowe poza usługą Twój e-PIT, uwzględniając przy tym kwotę ulg.

Nowości w rozliczeniu PIT za 2023 rok

Od 15 lutego 2024 r. w systemie Twój e-PIT (w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl), na podatników czekają przygotowane przez skarbówkę zeznania za 2023 rok. Jest to m.in. PIT 28 (rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej i z najmu), PIT-36 (działalność gospodarcza według skali stawek 12 i 32 proc.), PIT-36L (rozliczenie działalności gospodarczej stawką liniową 19 proc.), PIT-37 (przychody z umowy o pracę, zlecenia i umów o dzieło), PIT-38 (przychody kapitałowe, np. z giełdy).

PIT za 2023 rok
PIT za 2023 rok© WP
- Zachęcamy wszystkich podatników do rozliczania podatków drogą elektroniczną. W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą, a także działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą - powiedział portalowi Prawo.pl Marcin Łoboda, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Do usługi Twój e-PIT można zalogować się na trzy sposoby: przez login.gov.pl, profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, używając aplikacji mObywatel. Jeśli już po złożeniu zeznania podatnik zorientuje się, że popełnił błąd, powinien jak najszybciej go naprawić, składając korektę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)