Trwa ładowanie...

Twój e-PIT nie dla każdego. Na to musisz zwrócić uwagę

Od 15 lutego Ministerstwo Finansów udostępniło e-PIT. Musimy jednak pamiętać, aby uzupełnić dane o przysługujące nam ulgi, które nie zostały automatycznie wykazane w systemie. Przedsiębiorcy także powinni zwrócić uwagę na inne, ważne kwestie. O czym mowa?

Od 15 lutego 2024 r. w systemie Twój e-PIT, na podatników czekają przygotowane przez skarbówkę zeznania za ubiegły rokOd 15 lutego 2024 r. w systemie Twój e-PIT, na podatników czekają przygotowane przez skarbówkę zeznania za ubiegły rokŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d2zw1gp
d2zw1gp

W e-pit o raz pierwszy publikowane są także zeznania dla przedsiębiorców. Jednak, jak zauważa Prawo.pl, PIT-y nie zawierają większości ulg. Konieczne więc jest nanoszenie zmian.

Serwis przypomina, że przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić dane o m.in. wysokość przychodów i kosztów uzyskania przychodów, a wszyscy podatnicy o przysługujące im ulgi, które nie zostały automatycznie wykazane w systemie Twój e-PIT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do pracy z MBA? "Nagle się okazuje, że to jest ofiara losu" - Henryka Bochniarz - Biznes Klasa #7

Tegoroczne PIT-y zaskoczą podatników

W tym roku wchodzi w życie spora zmiana, na której skorzystają miliony Polaków. Od 2024 r. za pośrednictwem programu "Twój e-PIT" rozliczą się też podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej. Nie będzie mieć tutaj znaczenia wybrana przez nich forma opodatkowania. Nie oznacza to jednak, że formularz przygotowany przez "Twój e-PIT" dla przedsiębiorców będzie w pełni gotowy do wysłania.

- W przypadku przedsiębiorców, na tym etapie wdrożenia, usługa może nie być w pełni przydatna, ponieważ będą musieli uzupełnić większość danych. Wynika to z faktu, że administracja skarbowa ma informacje o np. wpłaconych przez nich zaliczkach, ale nie o wysokości osiąganych przez nich przychodów czy ponoszonych kosztów - przekazał Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce dla PAP.

Warto również pamiętać, że udostępnione w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28 nie zostaną automatycznie zaakceptowane. Trzeba je uzupełnić i zaakceptować. Tylko zeznania PIT-37 i PIT-38 uzyskają automatyczną akceptację.

d2zw1gp

Jak donosi portal Prawo.pl, zeznanie przygotowane przez KAS nie zawiera większości ulg podatkowych. Jeśli podatnik chce je uwzględnić, to ma dwie możliwości: zalogować się do usługi Twój e-PIT i dodać dane o ulgach albo złożyć zeznanie podatkowe poza usługą Twój e-PIT, uwzględniając przy tym kwotę ulg.

Nowości w rozliczeniu PIT za 2023 rok

Od 15 lutego 2024 r. w systemie Twój e-PIT (w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl), na podatników czekają przygotowane przez skarbówkę zeznania za 2023 rok. Jest to m.in. PIT 28 (rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej i z najmu), PIT-36 (działalność gospodarcza według skali stawek 12 i 32 proc.), PIT-36L (rozliczenie działalności gospodarczej stawką liniową 19 proc.), PIT-37 (przychody z umowy o pracę, zlecenia i umów o dzieło), PIT-38 (przychody kapitałowe, np. z giełdy).

PIT 2024 WP
PIT za 2023 rokŹródło: WP
- Zachęcamy wszystkich podatników do rozliczania podatków drogą elektroniczną. W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą, a także działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą - powiedział portalowi Prawo.pl Marcin Łoboda, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
d2zw1gp

Do usługi Twój e-PIT można zalogować się na trzy sposoby: przez login.gov.pl, profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, używając aplikacji mObywatel. Jeśli już po złożeniu zeznania podatnik zorientuje się, że popełnił błąd, powinien jak najszybciej go naprawić, składając korektę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zw1gp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zw1gp