Trwa ładowanie...
d3t1jdh

Do końca roku kopalnia Nowe Brzeszcze otrzyma sprzęt za ponad 72 mln zł

Kopalnia Nowe Brzeszcze, należąca do grupy energetycznej Tauron, otrzyma do końca tego roku nowy kompleks ścianowy za ok. 72,4 mln zł. Równolegle trwają procedury zmierzające do połączenia spółek Nowe Brzeszcze oraz Tauron Wydobycie. Gotowy jest już plan połączenia obu firm.

Share
d3t1jdh

Firma Tauron Wydobycie skupia aktywa wydobywcze grupy Tauron, za wyjątkiem przejętych z końcem ubiegłego roku od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Nowych Brzeszcz, gdzie trwają inwestycje zmierzające do zwiększenia wydobycia węgla i osiągnięcia rentowności. Wkrótce wszystkie aktywa górnicze grupy Tauron mają znaleźć się w jednej firmie - Tauron Wydobycie.

W przyjętej na początku września nowej strategii grupy Tauron zapisano, że do 2020 r. wartość nakładów na inwestycje w segmencie wydobycia wyniesie ok. 1,3 mld zł. Strategia zakłada, że kontynuowane będą inwestycje w kopalni Janina w Libiążu, budowa szybu Grzegorz w kopalni Sobieski w Jaworznie oraz zaplanowane inwestycje w kopalni Nowe Brzeszcze.

Częścią tych inwestycji jest zakup fabrycznie nowego, wysokowydajnego kompleksu ścianowego wraz z wyposażeniem. Do końca roku dostarczą go do Brzeszcz - w ramach wspólnego kontraktu - grupy Famur i Kopex będące na etapie przygotowań do konsolidacji. Przedmiotem kontraktu są maszyny i urządzenia, m.in. obudowa zmechanizowana, system odstawy, agregaty zasilające oraz urządzenia elektryczne. Dostarczone w ramach konsorcjum rozwiązania będą eksploatowane przy drążeniu wyrobisk górniczych w ścianach pokładu 510 kopalni Nowe Brzeszcze.

d3t1jdh

Przedstawiciele Famuru wskazują, iż kontrakt na dostawę kompleksu do Nowych Brzeszcz dowodzi, iż pomimo utrzymującej się w ostatnich latach trudnej sytuacji górnictwa, krajowy rynek wciąż jest dla polskich producentów maszyn ważną częścią aktywności.

"Zwłaszcza teraz, kiedy obserwujemy głębokie zmiany strukturalne w naszej branży, staramy się zacieśniać współpracę z polskim sektorem węglowym. Wypracowanie optymalnych rozwiązań pozwalających poprawiać efektywność techniczną i kosztową eksploatacji to wspólne zadanie kopalń oraz zaplecza okołogórniczego" - ocenił w czwartek prezes Famuru Mirosław Bendzera.

W sierpniu Famur wraz z Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów zawarł wartą blisko 32 mln zł umowę ze spółką Nowe Brzeszcze, dotyczącą drążenia wyrobisk górniczych w dwóch pokładach oraz wyrobisk przy szybie Andrzej VIII, ponad 900 m pod ziemią. Prace mają potrwać do później jesieni przyszłego roku.

W czerwcu br. grupa Tauron podała, że w Brzeszczach uruchamiana jest druga ściana wydobywcza. To inwestycja mająca podnieść efektywność tej kopalni i - w zamierzeniu - prowadzić ją do osiągnięcia rentowności w 2017 r.

d3t1jdh

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - w ub. roku wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Pod koniec ub. roku wybrane aktywa wydobywcze kopalni od SRK przejął Tauron, płacąc symboliczną złotówkę i zobowiązując się do zwrotu udzielonej zakładowi w SRK pomocy publicznej. Dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze oraz późniejszym inwestycjom zakłady wydobywcze grupy Tauron docelowo będą mogły pokryć nawet 70 proc. zapotrzebowania grupy na paliwo.

W Brzeszczach pierwszą ścianę wydobywczą oddano do użytku w kwietniu br. Jej zasoby oszacowano na 643 tys. ton węgla, a dobowe zdolności produkcyjne na 4 tys. ton. Zasoby w drugiej ścianie szacowane są na 400 tys. ton, a zakładane wydobycie ma osiągnąć poziom 5 tys. ton na dobę. Inwestycje mają prowadzić do zwiększenia wydobycia do poziomu 1,8 mln ton rocznie, doprowadzając zakład do rentowności.

Pod względem organizacyjnym Nowe Brzeszcze mają wkrótce stać się częścią spółki Tauron Wydobycie. 22 września br. uzgodniono plan połączenia obu firm, które nastąpi z chwilą stosownego wpisu w rejestrze sądowym. W planie połączenia wartość majątku Nowych Brzeszcz oszacowano na blisko 96,8 mln zł, a wartość aktywów i pasywów spółki to niespełna 282 mln zł. Między sierpniem 2015 a sierpniem 2016 r. spółka miała ponad 116,6 mln zł przychodów ze sprzedaży i 74,3 mln zł straty netto.

Natomiast aktywa i pasywa spółki Tauron Wydobycie to ponad 1,8 mld zł. W ubiegłym roku strata netto tej spółki wyniosła blisko 169,6 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży przekraczających 1,2 mld zł. Od początku tego roku do końca sierpnia przychody zbliżyły się do 633,5 mln zł, a strata netto przekroczyła 193,1 mln zł.

Grupa Tauron, do której należy spółka Tauron Wydobycie, to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej - spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

d3t1jdh

Podziel się opinią

Share
d3t1jdh
d3t1jdh