Trwa ładowanie...

Do płacenia zasiadamy raz w miesiącu. I wysyłamy przelew za przelewem

Mamy coraz więcej comiesięcznych zobowiązań - co dziesiąty z nas płaci ponad 10 rachunków miesięcznie. I coraz częściej zapominamy je regulować na czas - wynika z tegorocznej edycji badania Blue Media "Jak płacimy rachunki".

Do płacenia zasiadamy raz w miesiącu. I wysyłamy przelew za przelewemŹródło: East News, fot: Bartlomiej Magierowski/East News
dcsu8n5
dcsu8n5

Coraz więcej Polaków płaci rachunki przez internet. Potwierdzają to wyniki badania. 71 proc. respondentów robi przelew przez internet, 10 proc. korzysta z polecenia zapłaty, a 8 proc. z elektronicznych biur obsługi klienta (dwukrotny wzrost w porównaniu do ub.r.). Rzadziej opłacamy rachunki na poczcie (spadek z 29 proc. w 2016 do 14 proc. w 2018).

Polacy najczęściej płacą za rachunki przez internet. Powodem jest m.in. coraz większa liczba zobowiązań. Co najmniej 5 rachunków opłaca już 66 proc. Polaków. Co dziesiąty badany opłaca ponad 10 rachunków miesięcznie.

Blue Media
Źródło: Blue Media, fot: Blue Media

Rosnąca liczba rachunków do opłacenia sprawia, że płacimy je najchętniej raz w miesiącu (43 proc.). Jeszcze dwa lata temu najczęściej opłacaliśmy rachunki na ostatnią chwilę, teraz preferujemy opłacać wszystkie rachunki za jednym razem.

Zobacz także: Rachunki za czynsz i energię - z tymi opłatami Polacy mają największe problemy

Połowie z nas zdarzyło się opłacić rachunek po terminie, wynika z badania Blue Media. W ośmiu na dziesięć przypadków ankietowani zaznaczyli, że po prostu zapomnieli lub mieli ważniejsze rzeczy na głowie (79 proc.). Spada natomiast liczba wskazań dotyczących braku wystarczającej ilości środków finansowych (w tym roku 25 proc.).

dcsu8n5

Niedawno pisaliśmy o raporcie "Portfel statystycznego Polaka" Krajowego Rejestru Długów opracowanego na podstawie badań Kantar Millward Brown. Średnie comiesięczne opłaty, jakie deklarują Polacy, to: 193 zł za prąd, 102 zł za telefon, 108 zł za wodę, 52 zł za wywóz nieczystości, 68 zł za Internet, 83 zł za telewizję kablową lub satelitarną, 116 zł za gaz, 514 zł za czynsz i 336 zł za energię cieplną.

- Liczba rachunków do opłacania nie maleje, a rośnie. Ich kwota w porównaniu do pierwszej edycji naszego badania w 2015 roku wzrosła aż o 61 proc. - mówił Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcsu8n5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcsu8n5