Trwa ładowanie...
d1mzxc0

Do redukcji stóp proc. NBP może dojść dopiero pod koniec 2012 - Citi Handlowy (opinia)

23.03. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z banku Citi Handlowy oceniają, że do redukcji stóp procentowych NBP może dojść dopiero pod koniec tego roku, gdy sygnały spowolnienia i...
Share
d1mzxc0

23.03. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z banku Citi Handlowy oceniają, że do redukcji stóp procentowych NBP może dojść dopiero pod koniec tego roku, gdy sygnały spowolnienia i osłabienia presji inflacyjnej okażą się bardziej przekonujące. Ich zdaniem przestrzeń do spadku stóp procentowych w horyzoncie najbliższych dwunastu miesięcy to 50-75 pb.

"RPP z jednej strony dostrzega prognozy zakładające wyraźny spadek inflacji, a z drugiej strony widzi wysoki bieżący poziom CPI. Odnosimy wrażenie, że prognozy dotyczące odległej przyszłości mają w oczach władz monetarnych mniejsze znaczenie niż bieżące dane. W takiej sytuacji strategia obrana przez RPP polega na przyjęciu postawy wyczekiwania i podkreślaniu gotowości do podwyżek stóp procentowych. Dopóki napływające dane nie uwiarygodnią scenariusza z projekcji, RPP na razie pozostanie ostrożna" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z banku Citi Handlowy.

"Ponieważ jednak spodziewamy się osłabienia aktywności w kraju i spadku inflacji, spodziewamy się również, że z czasem RPP złagodzi swoją retorykę i zacznie myśleć o ewentualnych obniżkach stóp" - dodali.

"Naszym zdaniem do redukcji stóp procentowych mogłoby dojść dopiero pod koniec roku, gdy sygnały spowolnienia i osłabienia presji inflacyjnej okażą się bardziej przekonujące. Biorąc to pod uwagę dostrzegamy przestrzeń do spadku stóp procentowych o 50-75pb w horyzoncie najbliższych dwunastu miesięcy" - oceniają ekonomiści z Citi.(PAP)

jba/ osz/

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0