Trwa ładowanie...

Dodatki do emerytury w górę. Sprawdź, na jakie kwoty możesz liczyć

Od 1 marca wszystkie świadczenia zostaną podniesione procentowo - o 12,12 proc. Waloryzacja wpłynie na wysokość wszystkich emerytur i rent. Będzie miała także wpływ na inne świadczenia. Jakie?

Zaplanowana na 1 marca waloryzacja świadczeń przyniesie zmiany nie tylko w wysokości emeryturZaplanowana na 1 marca waloryzacja świadczeń przyniesie zmiany nie tylko w wysokości emeryturŹródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d3dru0n
d3dru0n

Zaplanowana na 1 marca waloryzacja świadczeń przyniesie zmiany nie tylko w wysokości emerytur, tzw. trzynastek i czternastek, ale także różnych dodatków. Na jakie świadczenia mogą liczyć emeryci?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14

Waloryzacja emerytur wyniesie w tym roku 12,12 proc. Tak wynika z danych opublikowanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny. GUS wskazał, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. wyniosło 7155,48 zł. Natomiast realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. w stosunku do 2022 r. wyniósł 1,1 proc. Oprócz emerytury świadczeniobiorcy mogą liczyć na szereg dodatków - przypomina superbiz.se.pl. Na jakie dodatkowe pieniądze mogą zatem liczyć emeryci?

Darmowe leki

Od 1 września 2023 roku prawo do bezpłatnych leków mają dzieci i młodzież do 18. roku życia i seniorzy po 65. urodzinach. Na liście bezpłatnych medykamentów dla dzieci i młodzieży jest 2,8 tys. leków. Lista obejmuje prawie 280 substancji czynnych umieszczonych w 216 różnych grupach limitowych. Aktualny wykaz leków dostępnych bezpłatnie znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

d3dru0n

Zmiany w 500 plus dla seniorów

500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Rząd wprowadził je w październiku 2019 r. Od tego czasu świadczenie nie było waloryzowane.

Dotychczas 500 plus przysługiwało tym osobom, których świadczenie razem z emeryturą lub rentą (ewentualnie innymi dochodami) nie przekraczało kwoty 2 tys. 157 zł 80 gr brutto. Warto pamiętać, że świadczenie w maksymalnej wysokości, czyli 500 zł na rękę, można otrzymać, jeśli emerytura lub renta (lub inne dochody) nie przekracza 1 tys. 657 zł 80 gr brutto miesięcznie. Jeśli kwota jest wyższa, 500 plus jest zmniejszane na zasadzie złotówka za złotówkę.

W tym roku seniorów czekają zmiany. Ma bowiem wzrosnąć limit uprawniający do otrzymania 500 plus. Wzrost ma sięgać co najmniej wskaźnika prognozowanej inflacji, czyli 11,9 proc. Oznacza to, że kryterium może wynieść 2 tys. 414 zł 58 gr. Czyli by otrzymać 500 plus w pełnej kwocie emerytura lub renta nie mogłaby przekroczyć 1 tys. 914 zł 58 gr.

d3dru0n

Dodatek pielęgnacyjny dla seniorów 75 plus

Od 1 marca 2023 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 294,37 zł. Może go uzyskać emeryt, który ukończył 75 lat i złoży odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas kwota ta zostanie doliczona do jego podstawowej emerytury wypłacanej co miesiąc. Dodatek pielęgnacyjny może zostać wypłacony także osobom przed 75. rokiem życiem, o ile stwierdzono u nich całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Po przekroczeniu 75. roku życia zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia nie jest wymagane.

Jednak dodatku pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby, które już pobierają z ZUS zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 2458 zł.

Dodatki kombatancki i kompensacyjny

Dodatek kombatancki przysługuje osobom, które pobierają emeryturę lub rentę i są kombatantami lub ofiarami represji. Z kolei osobom będącym wdowami lub wdowcami po kombatantach lub ofiarach represji przysługuje dodatek kompensacyjny.

Dodatek pielęgnacyjny przed waloryzacją wynosił 256 zł 44 gr, natomiast po jej wprowadzeniu wzrósł do 294 zł 39 gr. Dodatek kombatancki wynosił 256 zł 44 gr, po podwyżce w tym roku wzrósł do 294 zł 39 gr - dowiadujemy się z money.pl. Dodatek kompensacyjny, którego wysokość wynosi 15 proc. dodatku kombatanckiego wzrósł z 38 zł 47 gr do 44 zł 16 gr.

d3dru0n

Serwis przypomina także o mniej znanych dodatkach: za tajne nauczanie dla nauczycieli, którzy podczas okupacji prowadzili edukację, czy dla osób deportowanych do pracy przymusowej w obozach pracy. Pierwszy wzrósł z 256 zł 44 gr do 294 zł 39 gr. Ten drugi po waloryzacji ustalony jest w wysokości niższej niż maksymalna w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 14,76 zł do 279,71 zł.

Kombatanci i żołnierze przymusowo zatrudniani powinni pamiętać, że przysługuje im również dodatek energetyczny. To ryczałt w wysokości 50 proc. taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe, obliczony na podstawie norm ilościowych ustalonych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanym.

Świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy

Jest dodatkiem dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Deportacją jest w myśl przepisów wywiezienie powyżej 6 miesięcy z miejsca zamieszkania w Polsce na tereny III Rzeszy czy ZSRR. Tutaj również o uprawnieniu do świadczenia decyduje szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

d3dru0n

Wysokość świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych zależy od tego, ile pełnych miesięcy przepracowało się przymusowo. Przysługuje za każdy miesiąc pracy (co najmniej 6 miesięcy), nie więcej jednak niż za 20 miesięcy pracy przymusowej - podkreśla superbiz.se.pl. Aktualnie wypłacane jest w wysokości od 14,76 zł do 279,71 zł. Aby otrzymywać dodatek dla osób deportowanych, trzeba złożyć wniosek do ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dru0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dru0n