Trwa ładowanie...
d105ryw

Dofinansowanie z UE dla gazociągów i terminalu LNG niezagrożone

16.11. Warszawa (PAP) - Spółki Gaz-System i Polskie LNG nie spodziewają się problemów z unijnym dofinansowaniem ich inwestycji. Dla większości projektów zapadły już decyzje o...

d105ryw
d105ryw

16.11. Warszawa (PAP) - Spółki Gaz-System i Polskie LNG nie spodziewają się problemów z unijnym dofinansowaniem ich inwestycji. Dla większości projektów zapadły już decyzje o wsparciu - wynika z wypowiedzi rzeczniczek spółek, z którymi we wtorek rozmawiała PAP.

Negocjacje między Parlamentem Europejskim i rządami UE ws. budżetu na 2011 r., zakończyły się w poniedziałek wieczorem porażką, co oznacza, że wydatki UE mogą opierać się na prowizorium, niekorzystnym dla odbiorców funduszy. Co najmniej przez kilka pierwszych miesięcy, budżet będzie się bowiem składać z tzw. prowizorycznych dwunastek, czyli maksymalnie jednej dwunastej budżetu na rok 2010 na każdy miesiąc.

Zdaniem prezesa Fundacji demosEUROPA Pawła Świebody, fiasko negocjacji budżetu UE na 2011 r. nie jest zagrożeniem dla najważniejszych funduszy dla Polski: spójności i strukturalnych. Jak powiedział, główny spór dotyczy sposobu ponownego rozdzielenia 5 mld euro niewykorzystanych funduszy, z których Polska miała częściowo finansować niektóre projekty energetyczne jak gazoport czy interkonektory. W jego ocenie, w razie braku porozumienia jeszcze w tym roku, mogą pojawić się problemy ze sposobem wypłaty tych środków.

"Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o dofinansowanie naszego projektu i nie spodziewamy się zmian w tym zakresie" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka spółki Polskie LNG Justyna Bracha-Rutkowska.

d105ryw

Polskie LNG realizuje budowę terminalu na gaz skroplony LNG w Świnoujściu, który ma być gotowy w czerwcu 2014 roku.

"Spółka nie otrzymała żadnych informacji z UE, jakoby środki przyznane na realizację jej inwestycji miały być zagrożone" - powiedziała rzeczniczka Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System Małgorzata Polkowska.

Operator realizuje budowę gazociągów w kraju i tzw. interkonektorów, czyli połączeń gazowych z krajami sąsiednimi; jest też właścicielem spółki Polskie LNG.

"Przyznano nam już dofinansowanie w wysokości 80 mln euro z programu Recovery. Ponadto do końca roku spodziewamy się decyzji o dofinansowaniu w kwocie 456 mln zł z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko" - powiedziała Bracha-Rutkowska z Polskiego LNG.

d105ryw

Poinformowała też, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu spółka złoży wniosek o wypłatę zaliczki w ramach dofinansowania z Recovery.

European Energy Programme for Recovery, tzw Recovery Plan to inicjatywa Komisji Europejskiej, która powstała w reakcji na kryzys gazowy na przełomie 2008 i 2009 roku. Wówczas wstrzymane zostały dostawy błękitnego paliwa z Rosji przez terytorium Ukrainy do krajów europejskich. Program KE ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. W marcu KE wybrała 43 europejskie projekty energetyczne, w tym min. budowę polskiego terminalu LNG i interkonektorów, czyli połączeń z sąsiednimi systemami gazowniczymi.

Jak powiedziała Polkowska, decyzje o dofinansowaniu w ramach programu Recovery dla większości inwestycji Gaz-Systemu zostały już podjęte.

d105ryw

"Dla dwóch inwestycji: gazowego połączenia Polska-Czechy na 10,5 mln euro oraz na 50 mln euro dla rozbudowy systemu przesyłowego w związku z planowanym połączeniem Baltic Pipe (budowa tłoczni gazu w Goleniowe i gazociągu Świnoujście-Szczecin - PAP)" - powiedziała.

"Oczekujemy na decyzję w sprawie dofinansowania w kwocie ok. 14,5 mln euro dla rozbudowy gazociągów na Dolnym Śląsku" - dodała Polkowska.

Rozbudowa ta ma zwiększyć możliwości odbioru gazu z kierunku Niemiec.

d105ryw

"Nie mamy żadnych sygnałów, że coś się może zdarzyć z tymi środkami" - powiedziała.

Poinformowała, że w październiku Gaz-System otrzymał 15 mln euro pierwszej transzy z dofinansowania budowy tłoczni w Goleniowie i gazociągu Szczecin-Świnoujście.

Ponadto Gaz-System spodziewa się minimum 800 mln zł ze środków programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. "Środki te chcemy przeznaczyć na rozbudowę strategicznych gazociągów w kraju. Siedem projektów znajduje się na podstawowej liście resortu rozwoju, z czego w przypadku dwóch Gaz-System podpisał już umowy" - powiedziała Polkowska. Chodzi o gazociągi Włocławek-Gdynia (ponad 30 mln zł wsparcia) oraz Jeleniów-Dziwiszów (ponad 65 mln zł).

"Zgodnie z harmonogramem, planujemy podpisać większość umów na pozostałe gazociągi jeszcze w tym roku" - powiedziała Polkowska. (PAP)

jzi/ drag/ asa/

d105ryw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d105ryw