Doji informuje o równowadze sił

Notowania kontraktów terminowych rozpoczęły wczorajszą sesję z poziomu 2 171 pkt, W ciągu pierwszych 60 minut handlu kupujący ustanowili dzienne maksimum na 2 179 pkt, po czym nastroje zaczęły się pogarszać, a FW20U12 dotarła do 2 162 pkt około południa.

18.07.2012 | aktual.: 18.07.2012 08:30

W dalszej części dnia trwało uspokojenie nastrojów w oczekiwaniu na wystąpienie szefa Fed przed Komisją Bankową Senatu USA. W tym czasie wrześniowa seria kontraktów dotarła do 2 176 pkt, po czym następujący gwałtowny spadek sięgnął poziomu 2 158 pkt. W tym czasie B. Bernanke mówił, że Fed gotowy w razie potrzeby podjąć kolejne działania wspierające gospodarkę, poprawa na rynku pracy jest frustrująco powolna i Fed jest gotowy działać w kierunku zwiększania zatrudnienia, natomiast Europa pozostaje znaczącym czynnikiem stresu.

Na zakończenie sesji kurs nieco odbił i zamknięcie notowań wypadło na 2 170 pkt (+0,28%). Dzienny wolumen obrotu wyniósł 25 tys. sztuk i był o 15% wyższy niż w poniedziałek. Z ciekawszych informacji wczoraj publikowanych z USA były czerwcowe dane o inflacji CPI w czerwcu, która wyniosła 1,7% r/r, oraz dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła powyżej oczekiwań o 0,4% m/m. Z kolei GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wzrosło o 4,3% r/r.

We wtorek na wykresie FW20U12 pojawiła się świeca doji, która informuje o niezdecydowaniu graczy i wyczekiwaniu na rozwój wydarzeń. Siły rynkowe są wyrównane, a to oznacza, że niewielki impuls może nadać kierunek kontraktom. Konsolidacja kursów trwa w najlepsze, a ADX informujący o sile i kierunku trendu, wskazuje na utrzymywanie się równowagi sił i trend boczny.

Obraz
© (fot. BM Banku BPH)

Przedział wyznaczony przez poziomy 2 125 – 2 244 pkt wydaje się być pozytywny dla rynku, gdyż konsolidowanie się kursu w tym rejonie nie zmienia technicznego obrazu rynku i nadal jest argumentem popytowym (żadne istotne wsparcie nie zostaje naruszone). Jeśli jednak kurs FW20U12 spadnie w cenach zamknięcia poniżej 2 125 pkt, to będzie to sygnał załamujący czerwcową falę wzrostową, także dlatego, że pokonane zostanie pierwsze istotne wsparcie w postaci 38,2% zniesienia Fibonacciego ze wzrostów zapoczątkowanych w czerwcu.

Oscylator RSI nie daje jednoznacznych wskazań, gdyż pod koniec maja notował poziomy charakterystyczne dla głównego trendu spadkowego, po czym czerwcowe wzrosty kursu wyniosły oscylator na górne poziomy charakterystyczne dla głównego trendu wzrostowego. Aktualne poruszanie się RSI w okolicach neutralnego pułapu 50 pkt, w kontekście powyższego, nie dostarcza odpowiedzi na pytanie o charakter trendu.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)