Dolar traci, złoty zyskuje

Głównym pretekstem do popołudniowego osłabienia się dolara względem głównych walut okazują się być słowa jednego z członków FOMC – Williama Dudley’a, który stwierdził, iż program QE3 w wydaniu FED wciąż jest możliwy, chociaż jak dodał wszystko będzie zależeć od sytuacji w gospodarce.

Dolar traci, złoty zyskuje
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

19.03.2012 17:03

Głównym pretekstem do popołudniowego osłabienia się dolara względem głównych walut okazują się być słowa jednego z członków FOMC – Williama Dudley’a, który stwierdził, iż program QE3 w wydaniu FED wciąż jest możliwy, chociaż jak dodał wszystko będzie zależeć od sytuacji w gospodarce.

W efekcie przed godz. 16:00 notowania EUR/USD naruszyły poziom 1,32. Czy zmienia to w jakimś stopniu perspektywy na najbliższe dni – nie, gdyż kluczowy opór to dopiero okolice 1,3280 (chociaż równie duże znaczenie ma poziom 1,3225). Jego złamanie wydaje się mało prawdopodobne. Bo, jeżeli nawet założymy, że „gołębi” Dudley może mieć rację, to wydaje się mało prawdopodobne, aby FOMC zdecydował się na program QE3 bez sterylizacji (chociaż Richard Fisher z FED stwierdził dzisiaj, iż nie słyszał do tej pory dyskusji na temat takiej formy QE). A w takim układzie pozytywny wpływ takich działań na rynki może być ograniczony. W krótkim terminie do słów Dudley’a można podejść tak samo, jak to wcześniejszych wypowiedzi „jastrzębiego” Lackera. To po prostu reprezentanci skrajnych skrzydeł w FOMC, chociaż faktycznie w całym gremium nadal zdają się przeważać „umiarkowani gołębie”.

To co dzisiaj powinno zmartwić, to wzrost cen ropy, która dość szybko wymazuje spadek z ubiegłego czwartku wywołany niepotwierdzonymi spekulacjami nt. uwolnienia części rządowych rezerw przez Biały Dom – więcej o ropie pisałem w piątkowym raporcie (http://bossafx.pl/popup.jsp?layout=fx_popup&page=ap&news_id=29409&news_cat_id=3031)

Tymczasem im droższa będzie ropa, tym bardziej będą wracać obawy związane z globalną gospodarką. Najbliższy test już w czwartek – to szacunkowe indeksy PMI za marzec dla strefy euro – szerzej na ten temat pisałem dzisiaj rano (http://bossafx.pl/popup.jsp?layout=fx_popup&page=ap&news_id=29446&news_cat_id=3030).

Z kolei jutro ważna kwestia to wyniki rozmów włoskiego premiera Mario Montiego ze związkowcami nt. reform tamtejszego rynku pracy.

A co w kraju? Złoty zyskał pomimo słabszych danych nt. produkcji przemysłowej, która wzrosła w lutym o 4,3 proc. r/r i niższym cenom PPI (zwyżka o 6,3 proc. r/r). Teoretycznie można to tłumaczyć dość mroźną zimą, chociaż jest to zarazem pewien sygnał dla RPP, iż powinna ograniczyć zbyt „jastrzębie” komentarze. Reakcja na dane GUS potwierdza jednak tezę, iż większy wpływ na wahania naszej waluty mają jednak nastroje na rynkach globalnych. Z technicznego punktu widzenia EUR/PLN nie pokonał wsparcia na 4,10, a USD/PLN rejonu 3,10. Koszyk BOSSA PLN zaczyna iść w górę, ale nie naruszył ważnych oporów. Sytuacja jest w zawieszeniu i dobre nastroje nie koniecznie muszą się utrzymać do końca tygodnia.

Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)