Trwa ładowanie...
14-03-2009 09:54

Dolnośląskie małe firmy w kryzysie ratują się nowoczesnymi wyrobami

Unijne dotacje ułatwią rozwój małych spółek. Nasze firmy będą rywalizować z najlepszymi. Drobni i średni przedsiębiorcy z regionu za kilka tygodni podpiszą umowy z urzędem marszałkowskim na unijne dotacje.

Dolnośląskie małe firmy w kryzysie ratują się nowoczesnymi wyrobamiŹródło: POLSKA Gazeta Wrocławska, fot: Tomasz Hołod
d15jadk
d15jadk

100 firm dostanie ponad 133 mln zł na rozwój nowoczesnych produktów. Wśród nich są firmy, które chcą tworzyć unikalne na skalę światową rozwiązania.

Spółka Contur 2000 z Lubania projektuje i wytwarza części do maszyn. Teraz chce zająć się produkcją protez podudzia. _ To będą protezy aktywne, czyli takie, które mają wewnątrz źródło energii _ - mówi Piotr Trzciński, współwłaściciel Contur 2000. _ Na świecie coś takiego robi tylko jedna firma w USA. Pozostali nastawiają się na protezy pasywne, poruszane siłą niepełnosprawnego. Nasza proteza ma w sposób najwierniejszy odwzorowywać pracę kości, mięśni i ścięgien w podudziu. Innym hitem są urządzenia wrocławskiej firmy ATOH HT do utylizacji niebezpiecznych odpadów. Azbestowe płyty, odpady zwierzęce czy szpitalne poddaje się działaniu mikrofal w bardzo wysokiej temperaturze i zamieniają się one w niegroźną dla środowiska substancję. Tymczasem w Polsce powszechnym sposobem utylizacji, np. azbestu, jest zakopywanie go w ziemi. _

_ Technologię sprawdziliśmy, teraz musimy wykonać wiele badań, które mają pokazać, że pozostałość po utylizacji jest nieszkodliwa dla środowiska _ - mówi Ryszard Parosa z ATON HT. W jeleniogórskiej Finepharm pracują nad nowymi tzw. substancjami czynnymi do leczenia niewydolności oddechowej u niemowląt.

Na pomysłach niewielkich firm mogą też skorzystać wrocławianie. Protram przygotowuje się do przetargu na sprzedaż dla wrocławskiego MPK wyprodukowanych przez siebie 8 tramwajów. _ Są dostosowane do ułomności torowisk i trakcji _- mówi Zdzisław Brodawka, prezes Protramu.

d15jadk

Z kolei Rabitt rozwija produkcję systemów umożliwiających centralne sterowanie oświetleniem ulicznym. _ Dzięki kontroli nad takim systemem, będzie można zaoszczędzić energię elektryczną _ - zapewnia Janusz Kobylak, prezes firmy Rabbit.

Innowacyjność dolnośląskiego biznesu chwali prof. Zdzisław Knecht, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Edukacja we Wrocławiu. _ W czasach kryzysu wygrywają przedsiębiorstwa, którym udaje się wdrożyć nowoczesne technologie _ - mówi prof. Knecht.

Ryszard Żabiński
POLSKA Gazeta Wrocławska

d15jadk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jadk