Trwa ładowanie...
d3zaqjx
d3zaqjx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dolnośląskie/ Marszałek podpisał umowy na pierwsze nabory w ramach RPO

Ponad 860 mln euro chce przeznaczyć województwo dolnośląskie w ramach RPO na lata 2014-20 na zadania związane z rynkiem pracy i małymi i średnimi przedsiębiorstwami. W piątek marszałek Cezary Przybylski podpisał pierwsze umowy na przekazanie pieniędzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zaqjx

Dwie pierwsze umowy na przekazanie pieniędzy i ogłoszenie naborów oraz konkursów do Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020 zawarto z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą. Obie docelowo otrzymają po 400 mln i 460 mln euro.

Cezary Przybylski podkreślił, że fundusze mają być przeznaczone przede wszystkim na rozwój przedsiębiorczości i inicjatywy, a nie będą służyć wyłącznie kolejnym zasiłkom dla bezrobotnych czy szkoleniom.

"Zależy nam, by pomóc ludziom w zakładaniu firm i umożliwiać im działanie. Szczególnie tym osobom, które mają pomysły, ale brakuje im środków" - mówił marszałek Przybylski.

d3zaqjx

Jak poinformowała dyrektor DWUP Monika Kwil-Skrzypińska, pierwszy nabór rozpocznie się już 29 maja i będzie poza konkursem skierowany do powiatowych urzędów pracy.

"Chcemy nie tylko aktywizować trwale bezrobotnych, ale będą też oferty dla osób po pięćdziesiątce, czy matek, które powracają z urlopów wychowawczych oraz osób niepełnosprawnych" - zaznaczyła Kwil-Skrzypińska.

Dodała, że zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, w tym rozdaniu funduszy zwiększy się kwota pieniędzy oraz liczba osób, które będą mogły skorzystać z bezzwrotnych dotacji i pożyczek.

Dyrektor poinformowała, że dotacje wyniosą po 24 tys. i 40 tys. zł, a pożyczki sięgną kwoty 70 tys. zł.

d3zaqjx

Szefowa Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Renata Granowska powiedziała, że pierwsze nabory skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw odbędą się we wrześniu.

"Innowacyjność będzie w nich odmieniana przez wszystkie przypadki. Jako pierwsze będą ogłoszone nabory na badania i rozwój, następnie na infrastrukturę rozwojową oraz rozwój usług i produktów z Dolnego Śląska" - powiedziała Granowska.

Dodała, że kolejne konkursy będą związane m.in. z internacjonalizacją przedsiębiorstw, która ma polegać na wejściu MŚP na rynki międzynarodowe, przekształcaniem gruntów gminnych w tereny inwestycyjne oraz na inwestycje w odnawialne źródła energii i niską emisję, czyli walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

"Samorządy będą mogły dostać aż 85 proc. pieniędzy na przekształcenie terenu na cele inwestycyjne, czyli np. uzbrojenie gruntu. To bardzo duża szansa dla gmin" - podkreśliła Granowska.

d3zaqjx

Wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski zaznaczył, że Dolny Śląsk jako pierwszy polski region podpisał umowę z Komisją Europejską na RPO.

"Nasz resort monitoruje wydawanie tych środków w całym kraju i cieszę się, że ten region nadal jest w czołówce" - mówił Huskowski.

Z 2,2 mld euro w ramach RPO dla Dolnego Śląska 70 proc. kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisja Europejska w grudniu 2014 r. zatwierdziła, że 415,5 mln euro zostanie przeznaczonych na przedsiębiorstwa i innowacje, przede wszystkim na badania, rozwój technologiczny firm i wzmacnianie ich konkurencyjności. Pond 392 mln euro zaplanowano na produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a ponad 340 mln euro zostanie wydanych na rozwój infrastruktury transportowej.

d3zaqjx

Podziel się opinią

Share

d3zaqjx

d3zaqjx