Trwa ładowanie...
d1pl8zr

Dolnośląskie/ Podpisano kolejną umowę na modernizację Elektrowni Turów

Ponad 417 mln zł będzie kosztowała modernizacja kotłów w trzech blokach Elektrowni Turów w Bogatyni (Dolnośląskie). Umowę na realizację inwestycji podpisały PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Polimex Energetyka.

Share
d1pl8zr

Kontrakt przewiduje modernizację kotłów w blokach 1-3 Elektrowni Turów. Dzięki modernizacji funkcjonowanie trzech bloków zostanie przedłużone o minimum 20 lat. Rozpoczęcie prac modernizacyjnych, które przeprowadzi Polimex Energetyka, rozpocznie się w drugim kwartale 2017 r.

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Marek Woszczyk podkreślił, że spółka konsekwentnie modernizuje siłownie, którymi zarządza, tak by były one przystosowane do sukcesywnie zaostrzanych norm środowiskowych.

"Przeprowadzenie modernizacji bloków 1-3 umożliwi dalszą i bezpieczną pracę Elektrowni Turów. Doprowadzi także do pełnego wykorzystania zasobów węgla brunatnego z turoszowskiej kopalni, zapewniając tym samym stabilne miejsca pracy w całym kompleksie energetycznym" - powiedział Woszczyk.

d1pl8zr

Z kolei prezes zarządu Polimex-Mostostal Joanna Makowiecka-Gaca przypomniała, że Polimex współpracuje z Grupą PGE przy projekcie budowy dwóch bloków energetycznych w Opolu. "Teraz nasza współpraca zostanie rozszerzona o projekt w Turowie" - powiedziała Makowiecka-Gaca.

W Elektrowni Turów modernizowane są również bloki 4-6, w których powstają instalacje odsiarczania spalin. Wartość tego projektu to ponad 500 mln zł. Dzięki tej inwestycji siłownia kilkukrotnie zmniejszy emisje tlenków siarki, a także - dzięki zastosowaniu technologii mokrego odsiarczania - zmniejszy emisje pyłu do atmosfery.

W siłowni prowadzona jest również budowa nowego bloku energetycznego o mocy 450 MW, zasilanego węglem brunatnym. Wartość tej inwestycji to ponad 3,25 mld zł. "Obecnie Grupa jest na etapie negocjowania z wykonawcą warunków rozszerzenia zakresu zaplanowanych prac o prace związane z dostosowaniem bloku do stopniowo zaostrzanych norm środowiskowych. Trwają uzgodnienia dotyczące szczegółów rozwiązań technicznych w tym zakresie" - podała w środę w komunikacie PGE Polska Grupa Energetyczna.

Elektrownia Turów jest położona na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Głównym paliwem wykorzystywanym przez siłownię jest węgiel brunatny. Elektrownia produkuje około 7 proc. energii elektrycznej w kraju.

d1pl8zr

Podziel się opinią

Share
d1pl8zr
d1pl8zr