Trwa ładowanie...
d4enjyu

Dolnośląskie/ W przyszłym tygodniu zarząd województwa podpisze Kontrakt Terytorialny

W przyszłym tygodniu zarząd województwa dolnośląskiego ma podpisać zatwierdzony we wtorek przez rząd Kontrakt Terytorialny dla regionu. Znalazło się w nim około 20 przedsięwzięć, przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę, na łączną kwotę około 25 mld zł.
Share
d4enjyu

O terminie podpisania Kontraktu Terytorialnego przez zarząd województwa poinformowało PAP biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Po podpisaniu dokumentu mają być podane szczegóły znajdujących się tam zapisów.

Samorząd województwa dolnośląskiego zgłosił około 50 projektów, które miałyby być realizowane w ramach Kontraktu Terytorialnego, czyli umowy pomiędzy rządem a samorządem określającej inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa. Łączna wartość zaproponowanych projektów to około 30 mld zł.

Po negocjacjach ze stroną rządową na pewno zostanie zrealizowanych około 20 przedsięwzięć na łączną kwotę około 25 mld zł - powiedział wcześniej PAP marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

d4enjyu

Według marszałka w Kontrakcie Terytorialnym znalazły się przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę drogową. To m.in. budowy dróg ekspresowych S3 (Sulechów - Legnica, Legnica - Bolków) i S5 (Korzeńsko - Wrocław) oraz budowa obwodnicy Kłodzka. Budowa dróg ekspresowych ma kosztować ponad 10 mld zł.

Przybylski podał, że oprócz tego w ramach Kontraktu Terytorialnego ma zostać zrealizowanych szereg inwestycji zmierzających do poprawy żeglowności Odry. W dokumencie znalazły się również przedsięwzięcia związane z modernizacją linii kolejowych oraz inwestycje zmierzające do modernizacji linii energetycznych.

Na liście rezerwowej znalazły się m.in. budowa obwodnicy Głogowa wraz z przeprawą mostową nad Odrą oraz budowa obwodnicy Wałbrzycha. "Na liście rezerwowej są również projekty badawczo-rozwojowe" - dodał Przybylski.

Na pewno w ramach Kontraktu Terytorialnego nie będzie realizowany projekt digitalizacji obiektów geodezyjnych na Dolnym Śląsku. Samorząd wycenił go na 100 mln zł. "Chcieliśmy, aby dzięki digitalizacji inwestorzy mieli w jednym miejscu zgromadzone mapy geodezyjne całego województwa, co zarówno im, jak i obywatelom bardzo ułatwiłoby dostęp do tych informacji" - mówił Przybylski.

d4enjyu

W Kontrakcie Terytorialnym nie znalazł się również m.in. projekt modernizacji dolnośląskich uzdrowisk. "Liczymy, że to przedsięwzięcie uda się zrealizować ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego" - podkreślił Przybylski.

Pomimo, że na realizację może liczyć jedynie ponad połowa ze zgłoszonych przez samorząd propozycji, Przybylski uważa, że negocjacje z rządem zakończyły się sukcesem. "Zważywszy na kwoty, które wiążą się z realizacją tych projektów od początku wiedzieliśmy, że część z nich wypadnie z kontraktu terytorialnego. Chodziło również o to, by zwrócić uwagę strony rządowej na istotne inwestycje związane z rozwojem województwa" - dodał marszałek.

Samorząd województwa będzie chciał zrealizować inwestycje, które nie znalazły się w Kontrakcie Terytorialnym przy wsparciu m.in. środków unijnych.

Kontrakt Terytorialny będzie obowiązującym w latach 2014-2020 głównym porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. Dokument był negocjowany przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju z poszczególnymi województwami.

We wtorek rząd podjął uchwały w sprawie zatwierdzenia Kontraktów Terytorialnych dla województw: lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

d4enjyu

Podziel się opinią

Share
d4enjyu
d4enjyu