Trwa ładowanie...
di5rzor
28-01-2016 15:45

Dolnośląskie/ Zarząd województwa apeluje o zawieszenie podatku od kopalin

Sejmik województwa dolnośląskiego przyjął w czwartek uchwałę, w której zaapelowano do rządu o zawieszenie lub obniżenie płaconego przez KGHM podatku od wydobycia niektórych kopalin. Zdaniem zarządu województwa zmiany w tym podatku są konieczne dla rozwoju miedziowej spółki.

di5rzor
di5rzor

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Kosiór, apel o czasowe zawieszenie lub obniżenie podatku od wydobycia niektórych kopalin to reakcja na utrzymujące się od października 2015 r. niskie ceny miedzi.

"Ten podatek jest zasadny, tym bardziej, że zastąpił politykę wysokiej dywidendy () Jednak rok 2016 i 2017 to okres dużych wyzwań inwestycyjnych dla KGHM, na przykład dokończenie inwestycji Sierra Gorda w Chile czy trudniejszy finansowo projekt zmierzający do eksploatacji złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy" - mówił Kosiór.

Wicemarszałek podkreślił, że KGHM angażuje się również w projekty badawczo-rozwojowe, co wiąże się z kolejnymi nakładami inwestycyjnymi. "Stąd apel, by zawiesić do roku 2017 podatek od niektórych kopalin lub do czasu, gdy ceny miedzi osiągną 5 tys. dolarów za tonę. Inną opcją mogłoby być zmniejszenie tej daniny" - powiedział Kosiór.

Uchwałę zawierającą apel do rządu przyjęto głosami rządzącej w regionie koalicji PO-PSL. Od głosu wstrzymali się PiS i Bezpartyjni Samorządowcy.

di5rzor

Andrzej Jaroch, przewodniczący klubu PiS w sejmiku powiedział, że działania władz województwa to "hipokryzja". "To rząd PO-PSL wprowadził ten podatek. Posłowie Platformy do tej pory nie zrobili nic, żeby zmienić sytuację" - mówił Jaroch. Jego zdaniem rząd PiS niebawem przedstawi zmiany w podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W praktyce podatkiem obciążony jest KGHM.

Jeszcze jako wiceprezes PiS i kandydatka na premiera Beata Szydło zapowiadała w październiku ub.r. likwidację tzw. podatku miedziowego. Przekonywała, że takie firmy jak KGHM Polska Miedź powinny być przez państwo wspierane.

di5rzor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di5rzor