Trwa ładowanie...
diqe1hk

KGHM Polska Miedź

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: Reporter

Polska spółka działająca w branży górniczej, prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą i hutniczą, jest światowym liderem produkcji srebra, a pod względem produkcji miedzi zajmuje ósme miejsce. Przedsiębiorstwo działa nie tylko w Polsce, ale też na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chile oraz Chin.

Historia

Początki KGHM Polska Miedź sięgają 1949 roku, kiedy rozpoczęła się reaktywacja kopalń miedzi na terenie Dolnego Śląska. W 1960 roku powołano do istnienia Zakłady Górnicze "Lubin w budowie", które rok później stały się Kombinatem Górniczo-Hutniczym Miedzi w Lubinie. Spółka mogła się prężnie rozwijać dzięki bogatym złożom miedzi w okolicach Lubina, Polkowic i Rudnej – w celu umożliwienia wydobycia wybudowano nowe kopalnie, przeprowadzano też prace modernizacyjny i usprawniano wykorzystywane technologie.

W 1991 roku przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę Skarbu Państwa znaną do dzisiaj jako KGHM Polska Miedź S.A.

Działalność

Działalność prowadzona przez KGHM Polska Miedź obejmuje wydobycie miedzi i srebra, a w mniejszych ilościach również złota, molibdenu, renu, ołowiu, selenu, kwasu siarkowego, siarczanu miedzi, siarczanu niklu i soli kamiennej.

Właściciele

Głównym akcjonariuszem KGHM jest skarb państwa (31,79 proc.), znaczącą liczbę akcji posiada też Nationale-Nederlanden OFE (5,05 proc.), natomiast w rękach pozostałych akcjonariuszy znajduje się 63,16 proc. akcji.

Prezesem zarządu KGHM Polska Miedź od 2016 roku jest Radosław Domagalski-Łabędzki, do kierownictwa należą również Ryszard Jaśkowski, Michał Jezioro, Rafał Pawełczak i Stefan Świątkowski. Na czele Rady Nadzorczej KGHM stoi Dominik Hunek.

Liczba placówek

Dla KGHM Polska Miedź pracuje ok. 34 tys. osób znajdujących zatrudnienie w kopalniach w Polsce (Polkowice-Sieroszowice, Lubin, Rudna), Kanadzie (Mc Creedy West, Morrison), Stanach Zjednoczonych (Carlota, Robinson) i Chile (Franke, Sierra Gorda), hutach miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia) czy też biurach (Warszawa, Lubin, Szanghaj, Vancouver).

Główna siedziba Polskiej Miedzi mieści się w Lubinie przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 48.

Wartość

Spółka KGHM Polska Miedź notowane jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksów WIG30 oraz WIG20, od 2009 roku należy również do spółek giełdowych indeksu Respect. Wysokie notowania KGHM zapewniają spółce czołowe miejsce w rankingach giełdowych.

diqe1hk

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diqe1hk
diqe1hk
diqe1hk
diqe1hk