Trwa ładowanie...
d8sww2q

Domagalski: Polska gotowa zainwestować kilkaset mln euro w fundusz ICBC

Polska jest gotowa zainwestować kilkaset milionów euro w fundusz środkowoeuropejski ICBC - poinformował w poniedziałek wiceminister rozwoju Radosław Domagalski. Zapowiedział też gotowość do zawarcia umów z innymi instytucjami finansowymi z Chin.

Share
d8sww2q

"Bardzo się cieszę, że mówimy nie tylko o współpracy, ale mamy już dobrze sprecyzowaną formułę tej współpracy. Mamy model handlowy, który chcemy z naszymi chińskimi partnerami rozwijać. Cieszę się, że nasze instytucje finansowe podpiszą w ramach wizyty prezydenta (Xi Jingpinga w Polsce - PAP) kilka ważnych umów, które będą określać ten model finansowy" - powiedział wiceszef MR podczas Polsko-Chińskiego Forum Biznesowego.

We wcześniejszej rozmowie z PAP wiceminister mówił, że wspólne polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne mogłyby być realizowane we współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego i ICBC w ramach udziału w funduszu państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Później wyjaśnił, że Polska potwierdziła zainteresowanie przystąpieniem do funduszu, który stworzy ICBC (Industrial and Commercial Bank of China, Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy). "Jesteśmy gotowi zainwestować kilkaset milionów euro w ten projekt" - podkreślił wiceminister.

d8sww2q

"Jesteśmy gotowi też podpisać umowę z Exim Bankiem (Export-Import Bank of China, Chiński Bank Eksportowo-Importowy), kilkoma innymi instytucjami, tak więc wierzę, że znaleźliśmy już ten sposób realizacji tych projektów" - dodał

Domagalski przypomniał też, że Polska jest jedynym krajem Europy Środkowej, który należy do grona członków-założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Według niego AIIB w drugiej połowie 2016 roku nabierze rozpędu, a Polska będzie aktywnie wykorzystywać swoje członkostwo w tym banku i kapitał na realizację ważnych projektów inwestycyjnych i infrastrukturalnych.

"Umowy handlowe oczywiście tworzą bardzo dobry klimat dla współpracy, ale najważniejsze jest to, by firmy i przedsiębiorcy znaleźli dobry sposób na bliską współpracę i mogły wdrażać te porozumienia, o których mówimy" - dodał.

"Fundusz Inwestycyjny Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny 16+1" - zaprezentowano w styczniu w Warszawie podczas spotkania wiceministrów finansów Polski z przedstawicielami ICBC. Wówczas rozmawiano o kwestiach operacyjnych działania funduszu oraz wysokości potencjalnego wkładu Polski.

d8sww2q

Podziel się opinią

Share
d8sww2q
d8sww2q