Trwa ładowanie...

Dopłaty do czynszów. Sprawdź, czy możesz ją uzyskać

Maksymalnie 690 zł – na tyle miesięcznej dopłaty do najmu będą mogły liczyć niektóre rodziny, które skorzystają z rozwiązania zaproponowanego przez rząd. Odpowiednia ustawa została już podpisana przez prezydenta.

Dopłaty do czynszów. Sprawdź, czy możesz ją uzyskaćŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
dkbt63w
dkbt63w

Dopłaty będą wypłacane nawet przez 15 lat. Program jest kierowany do ludzi, których nie stać na wynajem czy zakup lokum na rynku komercyjnym, przy jednoczesnym zbyt wysokim poziomie dochodów, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne.

Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, stwierdził na antenie TVN24 BiS, że takie rozwiązanie pozwoli uniknąć wzmacniania popytu na nowe mieszkanie. Określił je jako część „programów propodażowych”, czyli takich, „które uzupełnią ofertę rynkową o dodatkowe mieszkania dla tej grupy osób, które do tej pory nie miały szans na własne mieszkanie”.

Jednym słowem, będzie to napędzać budownictwo mieszkań czynszowych. Z programu będą mogli skorzystać lokatorzy, którzy spełnią kryteria dochodowe.

Wynajem mieszkań. Zysk 3–4 razy wyższy niż z lokat

Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeśli ich średni dochód miesięczny nie przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym, limit ten będzie zwiększany o 30 punktów procentowych.

dkbt63w

Jak to więc będzie wyglądać w praktyce? - Rodzina składająca się z dwójki dorosłych i dwójki dzieci, nie będzie mogła przekroczyć 1,6 tys. zł dochodu miesięcznie, aby otrzymać dopłaty – powiedział Soboń. Minister dodał także, że rząd liczy, że każdego roku do programu dołączać będzie ok. 30 tys. rodzin.

Aby uzyskać dopłaty, wpierw inwestor będzie musiał zawrzeć umowę z gminą. Potem gmina wystapi do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zawarcie umowy, która zabezpieczy środki na przyszłe dopłaty do najmu mieszkań objętych realizowaną inwestycją. Ponadto gimina przeprowadzu wstępny nabór mieszkańców, wykorzystując ustawowy katalog pierwszeństwa.

Jest w nim np. dzietność, ale jest też katalog otwarty. Ostateczna decyzja o zawarciu umowy najmy będzie zależeć jednak od inwestora – bo to on dokona oceny zdolności czynszowej.

Wyliczenia ministerstwa co do dopłat różnią się w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Samotny mieszkaniec Warszawy dostanie maksymalnie 173 zł. Pięcioosobowa rodzina w tym samym mieście maksymalnie może liczyć na 690 zł miesięcznie.

Najniższe dopłaty obowiązywałyby dziś w województwie opolskim. Poza stolicą województwa i sąsiadującymi gminami, największa możliwa dopłata dla pięcioosobowej rodziny wyniosłaby 377 zł. Singiel z Opolszczyzny powinien spodziewać się co najwyżej 94 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkbt63w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkbt63w