Dopłaty do paliwa na wakacje
Pracownik, któremu pracodawca sfinansował paliwo na wyjazd
na wakacje z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, musi zapłacić
od tego podatek.
Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji (sygn. IPPB2/415-804/ 08-4/MG) dotyczącej opodatkowania dopłat.
Z pytaniem zwróciła się spółka, która z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dopłaca pracownikom do wczasów dla nich i ich rodzin. Dopłaty te obejmują również ryczałt na paliwo wynoszący 500 zł na rodzinę.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku jest dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, niezależnie od jego wysokości. Dotyczy to także przejazdów związanych z tym wypoczynkiem.
Polecamy: » Prostsze podatki? Niższy ZUS? Sprawdź jak to możliwe! » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Więcej na temat rynku pracy w serwisie "Kadry" src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1479283200&de=1479396600&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=USDPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&tid=0&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1"/>
Spółka ma jednak wątpliwości, czy ryczałt na paliwo podlega podatkowi. Pyta, czy należy dzielić ryczałt na osoby. Wówczas część przypadająca na dorosłych byłaby opodatkowana, a część na dzieci i młodzież wolna od podatku.
Zdaniem wnioskodawcy również dopłata do paliwa przypadająca na dzieci i młodzież powinna podlegać PIT, ponieważ nie da się jej udokumentować. Tak więc ryczałt powinien być w całości przypisany do pracownika i opodatkowany.
Dyrektor izby skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Wyjaśnił, że nawet gdy dopłata spełnia warunki zwolnienia, można je zastosować tylko wtedy, jeżeli pracownik udokumentuje poniesiony wydatek.
Zwolnienie obejmuje tylko rzeczywiste wydatki, prawidłowo udokumentowane. Tymczasem ryczałt na paliwo w wysokości 500 zł na rodzinę udokumentowany wyłącznie przedłożonym przez pracownika oświadczeniem nie spełnia tych warunków.
Nie należy zatem dzielić ryczałtu na część przypadającą na osoby dorosłe i dzieci. Dopłata przyznana na rodzinę w całości podlega opodatkowaniu.
Dyrektor izby uznał w tej sytuacji, że ryczałt powinien być w całości przypisany do przychodu ze stosunku pracy. Powinien być opodatkowany łącznie z wynagrodzeniem wypłacanym pracownikowi w danym miesiącu.
mpa