Dorośli z ADHD pracują mniej niż zdrowi

Dorosłe osoby cierpiące na ADHD pracują o 22 dni mniej w ciągu roku niż ludzie zdrowi - tak wynika z najnowszych badań naukowców i Światowej Organizacji Zdrowia. Z 7000 pracowników z 10 krajów u 3,5% wykryto ADHD. Większość to mężczyźni.

Holenderscy naukowcy w piśmie "Writing in Occupational and Environmental Medicine" podkreślają, że właściciele firm powinni badać i leczyć problem ADHD u pracowników. Oczywiście osoby posiadające tę przypadłość nie powinny być napiętnowane w pracy - powiedział prof. Philip Asherson z Instytutu Psychiatrii.

Ludzie z ADHD mają problemy z koncentracją, ponieważ są nadaktywni, rozkojarzeni, impulsywni i zapominalscy. Często mówi się o tym problemie w kontekście dzieci. Oblicza się, że dwie trzecie osób, które cierpiały na ADHD w dzieciństwie, wciąż mają takie objawy w życiu dorosłym.

W badaniach zespołu naukowców działającego w ramach Światowej Organizacji Zdrowia wzięli udział pracownicy w wieku 18-44 lat. Badano m.in. ich wydajność w ciągu miesiąca. Okazało się, że pracownicy z ADHD brali średnio osiem dni urlopu na żądanie w roku z powodu choroby. W ciągu 21 dni pracowali mniej niż powinni, a podczas 13 dni ich praca miała niższą jakość.

Wśród badanych, ADHD częściej pojawiało się u mężczyzn i pracowników w krajach rozwiniętych niż w krajach rozwijających się.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)