Dożywocie za przyjmowanie łapówek dla byłego wysokiego urzędnika

Były wiceszef państwowej agencji odpowiedzialnej za kierowanie gospodarką, Liu Tienan, został skazany przez chiński sąd na karę dożywocia za przyjmowanie korzyści majątkowych. To kolejny wysoki urzędnik państwowy oskarżony ostatnio o łapówkarstwo.

Dożywocie za przyjmowanie łapówek dla byłego wysokiego urzędnika
Źródło zdjęć: © AFP | Goh Chai Hin

Liu został oskarżony o nielegalne przyjęcie prawie 6 mln dolarów od pięciu firm w latach 2002-2012. Sąd nie ujawnił jednak więcej szczegółów na temat sprawy.

Liu pełnił wcześniej funkcję wiceszefa Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform i miał dostęp do wielu tajemnic gospodarczych i dysponował wpływem na bieżącą politykę - podkreśla agencja Associated Press. Sprawował także obowiązki dyrektora państwowej administracji energetycznej.

Sąd wymierzył mu maksymalny wymiar kary, mimo argumentów, że w trakcie procesu przyznał się do winy. Wyrok ogłoszono na stronie internetowej sądu w miejscowości Langfang na północy kraju, gdzie odbywało się postępowanie.

AP zwraca uwagę, że proces przeciwko Liu był wyjątkowy, jak na chińskie warunki, ponieważ akt oskarżenia powstał na podstawie zarzutów formułowanych najpierw przez dziennikarzy.

Były wiceszef agencji odpowiedzialnej za chińską gospodarkę jest jednym z wielu państwowych urzędników oskarżonych w ostatnim czasie o korupcję. W październiku prokuratura ogłosiła, że śledczy znaleźli w domu zastępcy dyrektora administracji energetycznej, Wei Pengyuana, gotówkę w wysokości 33 mln dolarów.

Prokuratura podała, że obecnie toczy się postępowanie przeciwko 11 urzędnikom Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform. Wszyscy podejrzani są o korupcję, a sześciu z nich najprawdopodobniej przyjęło korzyści majątkowe w wysokości milionów dolarów.

W zeszłym tygodniu były minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang, oskarżony o korupcję, został wydalony z Komunistycznej Partii Chin i aresztowany. Zhou jest w całej historii ChRL najwyższą rangą osobistością uwikłaną w skandal korupcyjny. Funkcję ministra bezpieczeństwa publicznego pełnił w latach 2003-2007. W latach 2007-2012 stał na czele wpływowej partyjnej Komisji ds. Polityki i Prawa, nadzorującej wszystkie organy egzekwowania prawa, łącznie z policją.

W listopadzie 2012 roku, obejmując funkcję szefa Komunistycznej Partii Chin, prezydent Chin Xi Jinping ogłosił, że w walce z korupcją będzie polował na "tygrysy i muchy".

Źródło artykułu:PAP
chinykorupcjałapówkarstwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)