Trwa ładowanie...
zus

Drobni przedsiębiorcy robią ZUS w konia

Tysiące drobnych przedsiębiorców zarabia w Polsce, ale składki - i to mniejsze niż te, które uiściliby do ZUS - płaci na Litwie i Wielkiej Brytanii. Żaden szwindel, wszystko na legalu. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Share
Drobni przedsiębiorcy robią ZUS w konia
Źródło: Jupiterimages
d24cg3w

Taksówkarze, właściciele sklepów, małych gabinetów weterynaryjnych korzystają z usług firm pośredniczących w omijaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak pisze gazeta, bez problemu można znaleźć je w internecie.

Jak to działa? Przedsiębiorca, po zgłoszeniu się do pośrednika, zostaje zatrudniony za granicą i wyrejestrowuje się z polskiego ZUS. Prawo stanowi bowiem, że jeśli prowadzimy firmę w kraju, a zostaniemy jednocześnie zatrudnieni choćby na część etatu w dowolnym państwie Unii Europejskiej, to nie musimy płacić składek w Polsce. Mimo to ciągle możemy korzystać z polskiej służby zdrowia - dodaje "Gazeta Wyborcza".

Oczywiście są i koszty. Pośrednik każe sobie płacić 499 zł miesięcznie. Minimalna składka, jaką trzeba by uiścić ZUS-owi, to 850 zł.

Proceder zdaniem ZUS narasta, a straty zakładu idą w dziesiątki milionów złotych.

Ale są też konsekwencje dla przedsiębiorcy. Nie wpływają składki na ZUS i OFE, co odbije się w przyszłości na ich emeryturze.

Więcej czytaj w "Gazecie Wyborczej"

d24cg3w

Podziel się opinią

Share
d24cg3w
d24cg3w