Droższe mięso i zboże, tańsze mleko

Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w pierwszym tygodniu czerwca podrożało mięso i większość zbóż, a potaniało żyto oraz mleko w proszku.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej resortu rolnictwa w pierwszym tygodniu czerwca przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 558 zł za tonę, tj. o 2,7 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu i o prawie 6 proc. wyższym niż przed miesiącem. Ziarno to było jednak o ok. 33 proc. tańsze niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu za żyto konsumpcyjne rolnicy przeciętnie dostawali 366 zł/t, tj. o 1,6 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Cena ta była o ponad 5 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o ok.49 proc. niższa niż przed rokiem.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia o prawie 1 proc. podrożał w skupie jęczmień paszowy. W pierwszym tygodniu czerwca za zboże to płacono średnio 432 zł/t, tj. o 2,7 proc. więcej niż przed miesiącem. Było to jednak ponad 40 proc. mniej niż rok wcześniej.

Przeciętna cena skupu kukurydzy w analizowanym tygodniu wyniosła 42 zł/t. Była ona o prawie 7 proc. wyższa niż tydzień wcześniej i o blisko 18 proc. wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu ub.r. ziarno to było tańsze o ok. 16 proc.

W krajowym skupie nadal wzrastają ceny podstawowych gatunków żywca. Za trzodę chlewną dostawcom płacono średnio 5,01 zł/kg, o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Była to cena o 3,5 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 14 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Żywiec wołowy był skupowany przeciętnie po 5,03 zł/kg, tj. o 0,9 proc. drożej niż przed tygodniem oraz o 3 proc. drożej niż przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku za bydło płacono 16 proc. więcej.

Średnia cena kurcząt brojlerów ukształtowała się na poziomie 3,60 zł/kg była o 1,9 proc. wyższa niż tydzień wcześniej, o 7 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 12 proc. wyższa niż rok wcześniej. Za indyki dostawcy otrzymywali średnio 5,31 zł/kg wobec 5,30 zł/kg w poprzednim tygodniu. Jednocześnie było to o 1 proc. więcej niż przed miesiącem i o 16 proc. więcej niż przed rokiem.

Na poziomie zbliżonym do notowanego w końcu maja utrzymały się ceny proszku mlecznego. W dniach 1-7 czerwca odtłuszczone mleko w proszku przeciętnie zbywano po 6,86 zł/kg, a pełne po 7,66 zł/kg. W porównaniu do notowań sprzed miesiąca OMP i PMP było o ok. 1 proc. tańsze. Ceny te były również odpowiednio o 6 proc. i o 16 proc. niższe niż przed rokiem.

Źródło artykułu:PAP
rolnictwodaneżywność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)