Druga strona medalu. Amerykanie skarżą się na skutki korzystania z kas samoobsługowych
Kasy samoobsługowe są jednym z czynników, który może wzmagać poczucie samotności Amerykanów — podaje portal Insider, który powołuje się na badania PlayUSA. Aż dwie trzecie mieszkańców USA uważają, że technologia utrudnia ludziom kontakty społeczne — pokazują wyniki sondażu.
30.08.2023 | aktual.: 30.08.2023 13:37
Kasy samoobsługowe są coraz częściej instalowane w sklepach. I choć zmniejszają koszty prowadzenia biznesu, jednocześnie ograniczają ludziom szanse na krótki kontakt, do jakiego dochodzi między sprzedawcą czy kasjerem a klientem — komentuje Insider.
Portal przypomina, że także rządowe raporty medyczne ostrzegają przed zdrowotnymi konsekwencjami samotności, do której przyczynia się wszechobecna technologia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kasy samoobsługowe - wygoda i samotność
Kasy samoobsługowe są wybierane przez większość Amerykanów, a wśród przedstawicieli generacji Z aż 84 procent woli zapłacić w kasie automatycznej niż obsługiwanej przez człowieka. Jest to często szybsza opcja. Jednak część społeczeństwa, zwłaszcza seniorzy, woli tradycyjne transakcje twarzą w twarz.
- Pozwalają one na krótką wymianę zdań czy rzucenie żartu — zauważa cytowany przez portal Insider 72-latek. - Komputer jest zimny — ocenia.
Portal podkreśla, że wielu Amerykanów nie stać na mieszkanie w miastach, gdzie przestrzenie publiczne pozwalają na łatwiejsze interakcje międzyludzkie. Rosnące ceny mieszkań wypychają ludzi na przedmieścia, gdzie o kontakty z sąsiadami jest znacznie trudniej.
Z raportu Naczelnego Lekarza USA wynika, że przeciętny Amerykanin spędza dziś więcej czasu samotnie niż jeszcze dwie dekady temu: w 2019 r. było to o 24 godziny miesięcznie więcej niż w 2003 roku.
Tymczasem markety w Holandii wyszły naprzeciw oczekiwaniom seniorów i wprowadziły osobne kasy na "pogawędki". Od 2019 roku osoby starsze mogą podczas zakupów porozmawiać bez pośpiechu w specjalnej kasie z kasjerem.