Drugi przypadek ASF w Polsce

KE ustanowiła strefę buforową w Polsce w związku z dwoma przypadkami afrykańskiego pomoru świń u dzików. Szef Instytutu Weterynaryjnego potwierdził we wtorek wykrycie drugiego przypadku ASF, pierwszy stwierdzono w poniedziałek w gm. Szudziałowo (Podlaskie).

Drugi przypadek ASF w Polsce
Źródło zdjęć: © Fotolia

Dzięki ogłoszonej we wtorek decyzji Komisji Europejskiej o ustanowieniu strefy buforowej w Polsce nasza wieprzowina z pozostałych obszarów kraju będzie mogła być eksportowana na rynki unijne.

Zgodnie z decyzją KE w określonych powiatach i miejscowościach województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego obowiązywać mają wzmożone środki ostrożności, tj. zakaz eksportowania świń, a także ich nasienia, zarodków lub komórek jajowych. Ponadto mają być poddane monitoringowi wszystkie gospodarstwa rolne ze świniami w tym obszarze, mają być dokonane spisy inwentarza, zachowane odpowiednie zasady dezynsekcji i higieny. Przyjęte środki mają obowiązywać na razie do 14 marca.

Jak poinformował dyrektor Instytutu Krzysztof Niemczuk, drugiego zarażonego dzika znaleziono w odległości ok. 15 km od pierwszego. Wyjaśnił, że obydwa padłe dziki znaleziono w strefie przygranicznej z Białorusią. - W tym ostatnim przypadku stwierdzamy koncentrację wirusa, (...) co może świadczyć, że jest to ostra faza choroby, mam nadzieję, że ten dzik, zanim padł, nie spowodował zakażenia wśród innych zwierząt - powiedział na konferencji prasowej Niemczuk.

Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek poinformował, że pierwszego zarażonego ASF dzika, martwego, znalazł w rowie rolnik w swoim gospodarstwie w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie). Zwierzę było zamarznięte.

Związek dodał, że w Puławach badane są kolejne zwierzęta. Dyrektor Instytutu Krzysztof Niemczuk poinformował, że laboratorium w Puławach bada próbki zwierząt na obecność ASF od 2011 r. Dotychczas przebadano 2163 próbek od świń i 16030 od dzików.

Po otrzymaniu oficjalnych wyników badań 17 lutego została wyznaczona strefa buforowa w kilkunastu powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Związek podkreślił, że w tych powiatach rolnicy powinni zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zaleceń służb weterynaryjnych. Przede wszystkim konieczne jest ogrodzenie gospodarstw i stosowanie mat dezynfekcyjnych.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba przypomniał we wtorek, że w poniedziałek podczas swojego pobytu w Brukseli na posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa poinformował o przypadku wystąpienia ASF w Polsce. Jak mówił, według oceny komisarza ds. zdrowia Tonio Borga monitoring choroby prowadzony jest prawidłowo.

29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa. Powodem było wykrycie w tym roku na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Także polski eksport tego mięsa na wschód wstrzymano.

Rosja chce podzielić UE na obszary w zależności od występowania choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zakazem wwozu na terytorium Unii Celnej, która obejmuje Rosję, Białoruś i Kazachstan, zamierza objąć Łotwę, Litwę, Estonię i Polskę.

Jak mówił szef resortu, rozmowy z Rosja na temat wznowienia eksportu są "bardzo trudne".

Kalemba powiedział, że - zdaniem Borga - reakcja Rosji na pojawienie się ASF jest "nieproporcjonalna" do powstałej sytuacji, według ministra zakaz powinien dotyczyć tylko obszarów zagrożonych, a nie całej Polski.

Minister rolnictwa podkreślił, iż w Brukseli ustalono, że rozmowy na temat embarga w imieniu wszystkich krajów prowadzi Komisja Europejska.

Źródło artykułu:PAP
afrykański pomór świńasftrzoda chlewna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)