Drugi samorządowy konkurs Eco‑Miasto
W poniedziałek ruszyła druga edycja konkursu Eco-Miasto, skierowanego do polskich samorządów. Ma on promować dobre praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i wspierać energooszczędność.
Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler w trakcie poniedziałkowej konferencji zwrócił uwagę, że miasta i samorządy powinny inwestować w ekologiczny transport, termomodernizację budynków, aby ograniczać emisję gazów cieplarnianych i obniżać rachunki za energię. "To jest korzystne dla budżetów miast i jego mieszkańców (...) Ekobudownictwo, zrównoważona mobilność są okazją, by uczynić środowisko zdrowszym i przyjaznym dla ludności" - podkreślił.
Projekt Eco-Miasto organizowany jest przez ambasadę Francji w Polsce, we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Renault Polska, Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Prezes NFOŚiGW Małgorzata Skucha podkreśliła, że zrównoważony rozwój jest bardzo istotny, ponieważ łączy rozwój gospodarczy z poszanowaniem środowiska naturalnego. "Jednym z celów Funduszu jest wspieranie wszystkich, którzy w ramach tego zrównoważonego rozwoju chcą troszczyć się o środowisko, ale stawiają również na tworzenie zielonych miejsc pracy, na rozwój gospodarczy" - powiedziała.
Skucha przypomniała, że blisko 850 samorządów wystąpiło do NFOŚiGW o dotacje na tworzenie planów gospodarki niskoemisyjnej. Plany te mają pozwolić na sięgnięcie po pieniądze unijne na lata 2014-2020 (1,5 mld euro) na inwestycje prośrodowiskowe.
Prezes NFOŚiGW dodała, że w poniedziałek ruszył nabór dla samorządów zainteresowanych rozwijaniem na swoim terenie energetyki prosumenckiej. Program skierowany jest do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą produkować energię elektryczną i cieplną na własne potrzeby. Program "Prosument", którego budżet wynosi 600 mln zł, realizowany będzie w latach 2014-2020.
Ambasador Francji wyjaśnił, że w ramach konkursu Eco-Miasto zorganizowane zostaną trzy seminaria, podczas których polscy samorządowcy oraz przedstawiciele firm i samorządów z Francji będą mogli wymieniać się dobrymi praktykami w kwestii energooszczędnego budownictwa, ekologicznego transportu czy gospodarki odpadowej. Pierwsza konferencja nt. odpadów odbędzie się 4 czerwca w Lublinie. Następne - na temat ekologicznego transportu - 11 września w Gdańsku, a 15 września w Zabrzu spotkanie poświęcone efektywności energetycznej budynków.
Do konkursu samorządy mogą zgłaszać projekty w trzech kategoriach: zrównoważona mobilność, efektywność energetyczna budynków oraz gospodarka odpadami. Miasta zostaną podzielone ze względu na ich wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców. Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 września.