Trwa ładowanie...

Dura lex, sed (F)lex

Rok 2018 jest okresem rewolucyjnych zmian prawnych na rynku nieruchomości. Tylko czy to zmiany na pewno na lepsze?

Dura lex, sed (F)lex
d3z4w17
d3z4w17

W pierwszej połowie roku deweloperzy mogli obserwować przyspieszone prace i wprowadzenie w życie tzw. ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. To akt prawny całkowicie rewolucjonizujący procedurę planowania i przygotowywania inwestycji. Do tej pory deweloperzy musieli budować swoją strategię inwestycyjną w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – o wydaną przez władze lokalne decyzję o warunkach zabudowy. W nowym porządku prawnym deweloperzy nie będą musieli zwracać uwagi na plany: wystarczy, że wystąpią do władz lokalnych o pozwolenie na budowę, a te im jej udzielą. Według wielu obserwatorów i ruchów miejskich przepisy te otwierają pole do nadużyć i są prostą drogą do przestrzennego chaosu. Czy tak będzie w istocie? Ustawa obowiązuje dopiero od 22 sierpnia, więc jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek podsumowania. Najbliższe 12-18 miesięcy będzie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla obowiązywania nowych przepisów.

Co z rachunkami powierniczymi?

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie czeka rynek. Nowelizowana jest również ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana potocznie ustawą deweloperską. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów domaga się, aby z ustawy wykreślona została możliwość korzystania przez deweloperów z tzw. otwartego rachunku powierniczego podczas realizacji inwestycji i zostawienia tylko rachunków zamkniętych. W przypadku tych ostatnich pieniądze nabywców przekazywane są deweloperowi przez bank w całości po ukończeniu inwestycji, w przypadku otwartych wypłaty następują w transzach zgodnie z harmonogramem prac określonym w umowie kupna lokalu, czyli po kontroli banku na placu budowy i stwierdzeniu, że zakończono dany etap. To rozwiązanie – zdecydowanie preferowane przez deweloperów – według UOKiK nie zapewnia należytej ochrony pieniądzom nabywców w przypadku upadłości firmy deweloperskiej. Wyeliminowanie otwartych rachunków powierniczych wymogłoby na deweloperach radykalną zmianę sposobów
finansowania inwestycji, prawdopodobnie z rynku zniknęłaby też część mniejszych firm z tej branży.

Koniec użytkowania wieczystego

Rząd chce się ostatecznie rozprawić z „reliktem PRL”, czyli użytkowaniem wieczystym gruntu. Mieszkańcy budynków wzniesionych na gruntach należących do skarbu państwa albo gmin od nowego roku mają stać się ich właścicielami i z tego tytułu odprowadzać większe podatki. W wielu przypadkach budzi to sprzeciw. Korzyścią ma być jednak zlikwidowanie żmudnej, skomplikowanej procedury przekształceniowej.

d3z4w17

O tych, oraz wielu innych zmianach w polskim prawie nieruchomościowym rozmawiać będą uczestnicy premierowej edycji konferencji FLEX Forum Prawa Nieruchomości, którą firma Nowy Adres S.A. organizuje 26-27 listopada w warszawskim hotelu Radisson Blu Centrum. Przez dwa dni najważniejsi rynkowi gracze – prawnicy, deweloperzy, doradcy, analitycy, przedstawiciele władz lokalnych, organizacji branżowych oraz banków finansujących inwestycje nieruchomościowe – będą dyskutowali nie tylko o aktualnej sytuacji na rynku, lecz także o możliwych scenariuszach jej rozwoju po wprowadzeniu w życie nowych przepisów. Jak zwykle w przypadku konferencji tego organizatora, będzie można rozszerzyć swój udział w wydarzeniu, umawiając się na spotkania z innymi uczestnikami za pomocą unikalnej platformy Match Maker. Rozwiązanie to pozwala na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, co niekiedy bywa korzyścią równorzędną, co wiedza zdobyta na konferencji.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć tu:https://www.biznesowi.pl/konferencje/flex/#program.

informacja prasowa

d3z4w17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4w17