Trwa ładowanie...
dccy835
05-02-2016 23:05

Duże spadki na Wall Street związane z obawą o podwyżkę stóp przez Fed

Nowojorskie giełdy zakończyły piątkową sesję mocnymi spadkami. Na indeksy wpływał negatywnie umacniający się dolar oraz słabe wyniki kwartalne spółek technologicznych. Inwestorzy analizują prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w marcu.

dccy835
dccy835

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average stracił 1,29 proc., i wyniósł 16 204,83 pkt. S&P 500 spadł o 1,85 proc. i wyniósł 1880,02 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 3,25 proc. do 4363,14 pkt.

Akcje spółek technologicznych mocno zniżkowały w reakcji na serię słabych wyników kwartalnych. Spadki o kilka procent odnotowały m.in. Apple, Facebook i Amazon.

"Spadki zaczęły się wraz z niepewnością wokół Fed i słabymi wynikami spółek technologicznych, a potem przeniosły się na szerszy rynek. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcieli wziąć na siebie niepotrzebnego ryzyka przed weekendem" - powiedział JJ Kinahan, główny strateg TD Ameritrade.

W piątek dolar umacniał się po wcześniejszych spadkach. Rynki oceniały, że globalne spowolnienie wzrostu może złagodzić ścieżkę zacieśniania monetarnego w USA. To zaś przełożyło się na osłabienie amerykańskiej waluty i związane z nim wzrosty notowań surowców oraz nadziei na poprawę wyników międzynarodowych korporacji.

dccy835

"Kiedy opadnie kurz, uwaga ponownie zwróci się ku notowaniom ropy i spółek z sektora finansowego. Inwestorzy przyglądają się bardziej czynnikom makroekonomicznym niż wynikom spółek" - uważa Matt Maley, strateg z Miller Tabak & Co. w Nowym Jorku.

Po ponad połowie sezonu wyników w USA dane zebrane przez agencję Bloomberg pokazują, że 77 proc. spółek z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały raporty, przebiło oczekiwania dotyczące zysku, jednak mniej niż połowa wypracowała przychody większe niż prognozowano. Analitycy szacują, że zyski spółek z indeksu spadły o 5,6 proc. w IV kwartale.

W poniedziałek publikację wyników planują m.in. Hasbro, we wtorek Coca-Cola, Viacom, Walt Disney, a w środę Time Warner, Cisco Systems, Tesla i Twitter.

dccy835
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dccy835