Duże zmiany w handlu tytoniem. Lista produktów została rozszerzona
Zostały wprowadzone zmiany w rejestrowaniu produktów zawierających tytoń. Do tej pory system Track&Trace obejmował jedynie papierosy i tytoń do skręcania. 20 maja lista została rozszerzona.
26.05.2024 | aktual.: 26.05.2024 16:29
Do tej pory Europejski System Śledzenia Pochodzenia i Ruchu Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) skupiał się wyłącznie na papierosach oraz tytoniu do samodzielnego przygotowywania papierosów. Od 20 maja 2024 roku, system ten objął również wszystkie inne produkty z tytoniem w swoim składzie.
"Biorąc pod uwagę fakt, że powyższe produkty nie posiadają naklejonych znaczków akcyzy, będących podstawowym zabezpieczeniem, konieczne jest wprowadzenie dla nich odpowiednich środków zabezpieczających" – czytamy w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ważna zmiana w handlu tytoniem
20 maja 2024 roku, system Track&Trace został rozszerzony o inne wyroby tytoniowe, które nie są objęte opodatkowaniem akcyzowym, takie jak tytoń do żucia czy tytoń do nosa, i które muszą być zabezpieczone zgodnie z art. 3 decyzji wykonawczej KE (UE) 2018/576.
Poszerzenie to obejmuje między innymi tytoń do żucia, cygara, cygaretki, tabakę i tytoń do fajek wodnych. Celem tych zmian jest skuteczniejsze zapobieganie nielegalnemu handlowi wyrobami tytoniowymi, ochrona zdrowia publicznego oraz zabezpieczenie dochodów budżetowych.
W systemie muszą się rejestrować także punkty sprzedaży oferujące produkty tytoniowe. Jest to jedyny obowiązek nałożony na detalistów w kontekście funkcjonowania systemu Track&Trace, a jego niespełnienie może uniemożliwić zakup produktów tytoniowych od dostawców.
Zasady działania systemu Track&Trace w Europie zostały wprowadzone do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 22 lipca 2016 roku o modyfikacji ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania tytoniu oraz produktów tytoniowych.
Najważniejszym zabezpieczeniem w systemie Track&Trace, stosowanym na poszczególnych opakowaniach papierosów i tytoniu do ręcznego zwijania, są znaki akcyzy. Wyjątkiem są produkty bezcłowe dostępne w strefach wolnocłowych dla podróżnych udających się do krajów spoza UE.