Trwa ładowanie...
pomoc starszym

Dwa miliony emerytów żyje w nędzy. Raport NIK pokazuje smutną rzeczywistość

Tylko jeden procent polskich seniorów może liczyć na finansowaną przez gminę pomoc opiekunki w domu. Osób, które potrzebują takiego wsparcia, jest już około dwa miliony.

Share
Dwa miliony emerytów żyje w nędzy. Raport NIK pokazuje smutną rzeczywistość
Źródło: Pixabay.com, fot: stevepb
d3f5bfy

O ciężkim losie emerytów pisze we wtorek "Super Express". Gazeta przytacza wnioski z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która przyjrzała się życiu seniorów i temu, na jaką opiekę mogą liczyć od samorządów.

Sytuacja nie wygląda dobrze, bo średnio tylko co setny starszy człowiek może liczyć na zapewnioną przez gminę opiekę w miejscu zamieszkania. "Wiele samorządów nie oferuje seniorom usług opiekuńczych, choć ich zapewnienie jest obowiązkiem gminy" - czytamy w "SE".

Zobacz też: Lepiej być emerytem, niż emerytką. Wyjaśniamy skąd różnice w świadczeniach

Taka opieka jest zaś znacznie tańsza niż finansowanie pobytu seniora w domu opieku - na ten ostatni trzeba wydać cztery razy więcej niż na pomaganie osobom starszym w ich własnych mieszkaniach.

Gazeta przypomina, że rządy PiS, a wcześniej PO-PSL obiecywały lepsze wsparcie - domy seniora, więcej pieeniędzy, darmowe leki - ale w przypadku obu rządów na zapowiedziach się skończyło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3f5bfy

Podziel się opinią

Share
d3f5bfy
d3f5bfy