Trwa ładowanie...
d2mikk8
23-09-2009 15:10

Dwie firmy zbudują łącznik systemów energetycznych Polski i Niemiec

Trzecie połączenie systemów energetycznych Polski i Niemiec zbudują Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator i Vattenfall Europe Transmission - poinformował PAP rzecznik PSE Operator Dariusz Chomka.

Share
d2mikk8

W środę w Brukseli firmy zadeklarowały powołanie spółki, która będzie odpowiadała za przygotowanie tej inwestycji. Spółka ma zaplanować i uzyskać potrzebne zezwolenia dla transgranicznego połączenia. Obie firmy będą miały po 50 proc. udziałów. Nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie w Polsce - w Poznaniu i rozpocznie działalność w styczniu 2010 roku.

Połączenie z Niemcami ma poprawić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Poznania. Trzecia napowietrzna linia między Niemcami a Polską zwiększy bezpieczeństwo dostaw i stworzy dodatkowe możliwości handlowe na europejskim wewnętrznym rynku elektroenergetycznym - deklarują strony.

Polska ma już dwa połączenia z Niemcami - na północy - w Krajniku k. Szczecina i na południu - w miejscowości Mikułowa k. Zgorzelca. Oba wykorzystywane są w zasadzie dla przesyłania energii z elektrowni wiatrowych w północnych Niemczech przez Polskę i Czechy na południe Niemiec. Polska dostaje pieniądze za tranzyt tej energii.

d2mikk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mikk8
d2mikk8