Dynamika produkcji rdr w marcu będzie wysoka, w I kw. rzędu 8‑9 proc. - Dudek, MF

17.03. Warszawa (PAP) - Dynamika roczna produkcji w marcu będzie wysoka, a w całym kwartale wzrost produkcji będzie rzędu 8-9 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek,...

17.03.2010 | aktual.: 17.03.2010 16:08

17.03. Warszawa (PAP) - Dynamika roczna produkcji w marcu będzie wysoka, a w całym kwartale wzrost produkcji będzie rzędu 8-9 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki MF. Jego zdaniem wszystko wskazuje, że kolejne miesiące przyniosą trwały trend wzrostu jeśli chodzi o miesięczne dynamiki produkcji przemysłowej.

"W marcu dynamika roczna produkcji będzie wysoka, a w całym I kwartale będzie mieli wzrost produkcji między 8 a 9 proc." - powiedział PAP Dudek.

"Z jednej strony, w kontekście PKB, mamy pozytywne wyniki jeśli chodzi o przemysł, z drugiej strony warunki pogodowe istotnie wpłynęły na wyniki budownictwa. Po dwóch miesiącach mamy głęboki spadek aktywności w tym sektorze, jednak trzeba pamiętać, że od strony popytowej, uwzględniając duże inwestycje publiczne, w kolejnych miesiącach te straty budowlane powinny zostać odrobione" - dodał.

Produkcja budowlana w lutym w ujęciu rocznym zanotowała spadek o 24,6 proc., zaś w porównaniu ze styczniem wzrosła o 4,3 proc.

Zdaniem wicedyrektora departamentu w resorcie finansów, jest za wcześnie, aby oceniać jaki będzie wzrost PKB w I kwartale.

"Nie mamy jeszcze informacji co się dzieje w usługach rynkowych, żeby to ocenić potrzeba danych o sprzedaży detalicznej. Przemysł i budownictwo to w zasadzie mniejsza część PKB, chociaż od strony przemysłu wpływ na PKB będzie pozytywny i istotny" - podkreślił Dudek.

W ocenia resortu finansów lutowe dane o produkcji są bardzo dobre.

"Lepsze od naszych, jak i rynkowych oczekiwań. Mimo że liczba dni roboczych w lutym była podobna jak w zeszłym roku, tempo roczne uległo przyspieszeniu. Zanotowaliśmy relatywnie wysoki wzrost produkcji mdm po oczyszczeniu z wahań sezonowych, który wyniósł prawie 1 proc. Wszystko wskazuje, że produkcja przemysłowa jest na trwałej ścieżce wzrostowej miesiąc do miesiąca. Dynamiki rok do roku, poprzez efekty bazy, mogą fluktuować w kolejnych miesiącach" - uważa Dudek.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w lutym 2010 wzrosła o 9,2 proc. rdr, a mdm wzrosła o 3,1 proc., zaś produkcja wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 9,5 proc., a mdm wzrosła o 0,9 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w lutym, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 8,5 proc., natomiast w porównaniu ze styczniem 2010 roku wzrosła o 2,6 proc.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansemfprodukcja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)