Dyżurnet.pl: trzy razy więcej zgłoszeń treści o charakterze pedofilskim
Trzy razy więcej zgłoszeń treści o charakterze pedofilskim odnotował w ostatnim czasie dyżurnet.pl, który przyjmuje sygnały o pojawiających się w internecie treściach zabronionych prawem - poinformowała PAP Martyna Różycka z zespołu dyżurnet.pl.
Chodzi o treści określane w języku angielskim jako Child Sexual Abuse Materials(CSAM), czyli materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci i nieletnich.
Różycka poinformowała, że liczba zgłoszeń wzrosła niemal trzykrotnie - w trzecim kwartale br. zespół otrzymał 1140 takich sygnałów, a w tym samym okresie w 2014 r. - 426.
W ocenie rzecznika praw dziecka Marka Michalaka rosnąca liczba zgłoszeń materiałów o charakterze pedofilskimi to pozytywny sygnał. "Bardzo cieszy fakt, że nie tylko jesteśmy coraz bardziej świadomi, co jest zabronione, ale i coraz odważniej stawiamy tamę tego typu treściom. Zgłaszanie takich przypadków odpowiednim służbom traktuję jako oznakę rosnącego zaufania społecznego do państwa i jego instytucji" - powiedział PAP Michalak.
Wskazał jednak, że nie wiadomo, czy rosnące statystyki zgłaszania tego typu treści świadczą o obywatelskich postawach czy nie są, po części, również wynikiem większej liczby treści pedofilskich pojawiających się w sieci. "Mam nadzieję, że jednak jest to wzrost świadomości obywatelskiej. W Biurze RPD także nierzadko podejmujemy interwencje w takich sprawach. To aktywność nas wszystkich - zarówno zwykłych internautów jak i policji - jest najskuteczniejszą metodą walki z tym złem" - ocenił Michalak.
Z danych dyżurnet.pl wynika, że wzrosła również liczba zgłoszeń treści potencjalnie nielegalnych w sieci, z 3298 w trzecim kwartale 2014 r. do 3971 w tym samym okresie br. Z tej liczby 1531 zostało zakwalifikowane przez ekspertów zespołu jako nielegalne lub szkodliwe i podjęta została wobec nich adekwatna interwencja.
Jak poinformowała Różycka, duża liczba zgłoszeń otrzymanych od polskich internautów dotyczyła również materiałów zamieszczonych na zagranicznych serwerach. W takim przypadku zespół dyżurnet.pl przekazuje zgłoszenie do zespołów zrzeszonych w sieci INHOPE (Międzynarodowe Stowarzyszenie Internetowych Zespołów Reagujących), które mają możliwość działania na terenie swojego kraju.
Z ogółu zgłoszeń zakwalifikowanych jako nielegalne lub szkodliwe (1531), aż 1145 zostało w ostatnim kwartale przekazanych do zespołów INHOPE. Rok wcześniej było ich zaledwie 319. Znaczny wzrost liczby takich przypadków w ostatnim okresie spowodował wydłużenie okresu usuwania zgłoszonych treści z sieci.
W ciągu tygodnia od zgłoszenia niedostępnych było 76 proc. materiałów CSAM, przy 90 proc. w 2014 r. Aż 56 proc. takich treści zostało, dzięki działaniom dyżurent.pl, usuniętych z sieci w ciągu 48 godzin od zgłoszenia.
Michalak podkreślił, że zawsze należy zgłaszać odpowiednim służbom informacje o treściach pedofilskich w sieci, niezależnie od tego, czy znajdziemy je na polskich, czy zagranicznych serwerach. "Trzeba walczyć z tym procederem zawsze i wszędzie. Wrażliwość internautów powoduje, że można skuteczniej czyścić internet z tego typu plugawych treści. Pozwalamy także na skuteczniejsze działanie organów ścigania. Po prostu pomagamy wsadzać złych ludzi za kraty więzień i tak powinno się dziać" - zaznaczył RPD.
Zespół Dyżurnet.pl jest punktem kontaktowym reagującym na anonimowe zgłoszenia internautów o występowaniu w sieci treści zabronionych prawem, takich jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, czy treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. Szczegółowe informacje o zasadach zgłaszania takich treści można znaleźć na stronie www.dyzurnet.pl .