Trwa ładowanie...

Działkowcy mają prawo przebywać w ogródkach działkowych - przypomina reprezentująca ich organizacja

Zarząd Związku Działkowców jest zaniepokojony zakazami przebywania w ogródkach działkowych, choć żaden przepis na takie ograniczenie nie zezwala. Mimo wszystko prosi działkowców, by ograniczali pobyt w domkach.

Działkowcy mają prawo przebywać w ogródkach działkowych - przypomina reprezentująca ich organizacjaŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
dp7kuvk
dp7kuvk

- Na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD – przypomina Zarząd Krajowy Polskiego Związku Działkowców.

W liście otwartym zarząd przypomina, że działkowcy mają tytuł prawny do swojej działki.

"Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, prywatnych dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne" – czytamy.

Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa. Rzecznik przedsiębiorców wytyka luki

Krajowy Zarząd PZD przypomniał, że w funkcjonowaniu ROD wprowadzono pewne ograniczenia mające zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na działkach. Wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny.

dp7kuvk

- Mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działkowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, Zarząd wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów – podkreślają sygnatariusze listu.

Mimo wszystko Zarząd apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach. "Jakkolwiek teoretycznie, przy należytej ostrożności, pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, to jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować. Pamiętajmy, w obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyka" – napisano.

dp7kuvk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

dp7kuvk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp7kuvk