Dzieci pracowników muszą dostawać zasiłki w tej samej wysokości. Niemcy wciąż kwestionują tę zasadę

Zapytana, czy Niemcy nadal będą wypłacały zasiłki na dzieci, których rodzice pracują w tym kraju, ale potomstwo mieszka poza jego granicami, Angela Merkel powiedziała, że „będzie drążyła temat”. To zła informacja dla Polski.

Dzieci pracowników muszą dostawać zasiłki w tej samej wysokości. Niemcy wciąż kwestionują tę zasadę
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Martyna Kośka

Pytanie to padło podczas spotkania z mieszkańcami Jeny (Turyngia), informuje serwis Deutsche Welle.

Wątpliwość ta powraca regularnie. Niemiecką opinię publiczną bulwersuje fakt, że niemieckie władze wypłacają ten zasiłek dzieciom przebywającym za granicą w wysokości identycznej jak w Niemczech (194 euro na pierwsze dziecko), chociaż koszty utrzymania w Rumunii, Bułgarii czy Polsce są znacznie niższe.

Przed kilkoma miesiącami nad sprawą pochylili się unijni ministrowie w Radzie UE, którzy doszli do wniosku, że nie można uzależniać wysokości zasiłków na dzieci swych pracowników w zależności od kraju, gdzie te dzieci mieszkają. Rozstrzygnięcie takie leży w interesie Polski.

Rada UE już pod koniec 2017 r. wstępnie odrzuciła pomysł dostosowywania tych zasiłków do kosztów życia w kraju zamieszkania dzieci. Niezależnie od tego, Austria i Niemcy forsowały pomysł uzależnienia wysokości wypłacanych zasiłków od kraju, w którym mieszka dziecko.

Nawet 11 mld zł mogą odzyskać Polacy pracujący w 6 krajach UE

- Nie uważamy za sprawiedliwe, że zasiłki rodzinne są płacone w całości w kraju, gdzie ich wartość [nabywcza] jest dwa, trzy razy wyższa, niż w kraju wypłacającym – napisali ministrowie pracy z Niemiec, Austrii, Holandii, Danii oraz Irlandii w liście do bułgarskiej prezydencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (128)