Trwa ładowanie...
dpgv1y2

Dzieci pracują w wakacje, a rodzice tracą ulgę

Okres wakacyjny sprzyja podejmowaniu zatrudnienia przez małoletnich i studentów. Trzeba jednak uważać, bo roczne dochody dziecka większe niż 3089 zł mogą pozbawić rodziców ulgi podatkowej - informuje "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzieci pracują w wakacje, a rodzice tracą ulgę
(Jupiterimages)
dpgv1y2

Izby Skarbowe przypominają, że dochody osiągane przez dzieci mogą mieć wpływ na ulgi podatkowe rodziców. Ustawa przewiduje bowiem, że ulga przysługuje na dzieci:
- małoletnie do 18. roku życia,
- niepełnosprawne bez względu na wiek, które pobierają zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- studentów do 25. roku życia, jeśli ich zarobki nie przekroczą 3089 zł.
Warto pamiętać, że wysokość dochodów osiągniętych w skali roku w przypadku małoletnich i niepełnosprawnych dzieci nie ma wpływu na możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Inaczej jest w przypadku pełnoletnich studentów, którzy w skali roku zarobią więcej niż 3089 zł. Przy określaniu ich wysokości można odliczyć koszty uzyskania przychodu. Przepisy nie pozwalają jednak na odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że przy określaniu wysokości dochodów dziecka uwzględnia się również płace pochodzące z pracy poza granicami kraju. W sytuacji, gdy z danym państwem Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to i tak dochody osiągnięte za granicą mają wpływ na przysługiwanie ulgi.

Warto jednak zwrócić uwagę, że wyjątkiem od takiej interpretacji Izb Skarbowych są tzw. drobne umowy o jednorazowej wartości do 200 zł. Podatek od takich umów pobierany jest automatycznie przez płatnika od razu przy wypłacie należności za pracę. Wysokość tych zarobków nie wpływa na możliwość odliczenia ulgi na dziecko.

dpgv1y2

Rodzice powinni również pamiętać, że w przypadku pracujących małoletnich nie ma ryzyka utraty ulgi, ale trzeba zadbać o rozliczenie pociechy. W jej imieniu zobowiązani są złożyć w urzędzie skarbowym roczne zeznanie PIT-37.

Jeśli pełnoletnie dziecko w ciągu roku zarobi więcej niż 3089 zł, to rodzice nie będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko. Ten limit nie dotyczy jednak dzieci poniżej 18. roku życia i niepełnosprawnych.

dpgv1y2

Podziel się opinią

Share
dpgv1y2
dpgv1y2