Dzień Flagi. Najlepiej umieścić ją na balkonie lub w oknie. Ma być czysta i niepognieciona, nie należy po niej pisać

Flagę polską można wywieszać przez cały rok, a nie tylko w określone święta państwowe. Jej eksponowanie reguluje jednak sporo zasad, które warto sobie przyswoić. Zwłaszcza 2 maja, gdy przypada Dzień Flagi.

Dzień Flagi. Najlepiej umieścić ją na balkonie lub w oknie. Ma być czysta i niepognieciona, nie należy po niej pisać
Źródło zdjęć: © flickr.com
Martyna Kośka

02.05.2019 | aktual.: 02.05.2019 09:31

W pierwszych dniach maja nasze ulice stają się biało-czerwone. 2 maja przypada Dzień Flagi, w tym samym tygodniu – Święto Pracy i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wywieszać flagę możemy przez cały rok, pamiętając przy tym o kilku zasadach. Najważniejsza nakazuje okazanie fladze szacunku: wykluczone jest wywieszanie brudnej, podartej flagi, a publiczne jej znieważenie podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Zasady wywieszania flagi określa Ustawa o godle, barwach i hymnie RP, sporo praktycznych zasad znajdziemy zaś w opracowanym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zbiorze dobrych praktyk wobec symboli narodowych.

Na budynku prywatnym nie umieszczamy flagi na dachu

Wprawdzie przepisy poświęcają miejsce przede wszystkim obecności flagi w miejscach publicznych, to także właściciele domów i mieszkań muszą mieć na uwadze, że flaga musi być odpowiednio przechowywana, a gdy ulegnie zniszczeniu, nie może być tak po prostu wyrzucona do kosza.

Osoby prywatne nie powinny umieszczać flagi na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu, gdyż jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych. Maszty są dozwolone, pod warunkiem że znajdują się przed budynkiem. Najbardziej preferowanym sposobem ekspozycji jest wywieszenie flagi z okien lub balkonów.

Przy eksponowaniu flagi w pionie należy pamiętać, aby kolor biały był po lewej stronie dla patrzącego od frontu. Biel traktuje się jako ważniejszą od czerwieni (bo symbolizuje Orła Białego). Flaga musi być czysta i niezniszczona, a barwy nie mogą być wyblakłe.

Flaga powinna być powieszona na tyle wysoko, by nie dotykała ziemi ani wody.

Choć flaga może być wywieszana przez cały rok, to ze względu na należny jej szacunek powinna zostać zdjęta w wietrzne i deszczowe dni.

Flagi nie powinny być używane do nakrywania mównic, stołów czy trumien. Kto chce zachować biało-czerwoną kolorystykę, powinien wykorzystać szarfę.

Od każdej zasady istnieją, rzecz jasna, wyjątki. Flagą można przykryć trumnę wybitnej, zasłużonej dla Polski osoby. Układa się ją wzdłuż trumny tak, by biały pas znajdował się nad sercem zmarłego. Flagę bezwzględnie należy zdjąć przed umieszczeniem trumny w ziemi.

Kibicie nie powinni wypisywać nazw miejscowości na flagach

Na fladze nie powinny być umieszczane żadne dodatkowe napisy (dodatkowe symbole takie jak orzeł czy herb są zarezerwowane dla instytucji. Na marginesie: flaga z orłem to bandera). Wprawdzie ustawa o godle, barwach i hymnie nie przewiduje kary za samo umieszczenie na fladze dodatkowego elementu, to jednak gdyby napisano na niej coś obraźliwego lub wzbudzającego agresję, może to zostać zaklasyfikowane jako wykroczenie.

Tak będzie, gdy ktoś wywiesi w oknie flagę z wypisanym na niej hasłem "(….) do obozu" albo "Polska tylko dla Polaków".

Powszechne stało się wypisywanie na flagach nazw miejscowości, z których przyjechali kibice. Aby uniknąć zarzutów o naruszenie prawa, powinni pamiętać, by nie pisać nazw miast na flagach o proporcjach 5:8, ale na barwach narodowych.

Obraz
© East News

Flaga nie jest jakąś marketingową dekoracją, więc nie powinna być wykorzystywana do celów komercyjnych. Wyprodukowanie długopisów czy notesów z godłem i flagą przez prywatną firmę to naruszenie zasad.

Jeśli obok siebie mają się znaleźć dwie flagi, naszą należy wywiesić po lewej stronie, patrząc w kierunku budynku. Gdy flag jest więcej, ich wzajemne położenie również nie jest dziełem przypadku.

• Gdy są trzy flagi, polska umieszczona jest w środku, a druga co do ważności znajduje się po lewej stronie.
• Przy czterech najważniejsza jest skrajna prawa.
• W przypadku pięciu – flaga Polski powinna znajdować się w środku.
• Gdy jest sześć lub więcej, należy wyeksponować dwie polskie flagi – w skrajnych końcach.

Co należy zrobić ze zniszczoną flagą

Flagi, która z biegiem czasu ulega uszkodzeniu, nie można tak po prostu wyrzucić. Powinna zostać spalona w miejscu niepublicznym po uprzednim rozcięciu jej pośrodku w celu oddzielenia barw. Ten zabieg ma służyć pozbawieniu jej cech używalności.

Jak już zostało powiedziane, za znieważenie flagi grozi kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Uspokajamy, że nie każde nienależyte obchodzenie się z flagą pociąga za sobą odpowiedzialność: w większości przypadków nieprawidłowe eksponowanie jej lub zniszczenie nie jest przecież wynikiem złośliwości, lecz niewiedzy. Aby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, znieważenie musi być umyślne i dokonane w miejscu publicznym.

Obraz
© Agencja Gazeta

Flaga w czasie żałoby narodowej

W czasie żałoby narodowej flaga powinna być opuszczona do połowy masztu. Jeśli jest wywieszana na drzewcu, należy dodatkowo przewiązać ją u góry kirem.

Służby mundurowe i jednostki wojskowe mogą ponadto wywieszać flagę do połowy masztu na znak żałoby po żołnierzu lub funkcjonariuszu zmarłym podczas pełnienia służby. Inne instytucje mogą wywieszać flagi koloru czarnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzień flagipolska flagagospodarka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)