Trwa ładowanie...
dhxu9uy
warszawa
+1

Dzień otwarty w centrali ZUS w Warszawie

W najbliższą sobotę, w godz. 9-12, wszyscy chętni będą mogli odwiedzić budynek centrali ZUS przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie. Goście będą mogli zapytać ekspertów o składki, zasiłki i emerytury oraz zobaczyć wnętrze Centralnego Ośrodka Obliczeniowego z komputerem centralnym. Dzień otwarty w ZUS organizowany jest po raz pierwszy.

Share
dhxu9uy

_ Chcemy pokazać prawdziwe warunki, w których pracuje się w ZUS _ - powiedział rzecznik ZUS Przemysław Przybylski. Zaznaczył, że chętni do odwiedzenia firmy podczas dnia otwartego nie powinni liczyć tego dnia na załatwienie swoich spraw, których nie udało im się załatwić w ciągu tygodnia. W sobotę nie będą przyjmowane żadne dokumenty.

Będzie natomiast można obejrzeć m.in. gabinet prezesa ZUS, pokoje dyrektorów departamentów i pracowników niektórych wydziałów, a także wnętrze Centralnego Ośrodka Obliczeniowego z zespołem urządzeń komputera centralnego. _ W super-komputerze przechowywane są dane 20 mln klientów, dane dotyczące wszystkich operacji: składek, wysokości emerytury itd. _ - powiedział Przybylski.

_ Wszystko, co robi ZUS, robi dzięki temu komputerowi _ - zaznaczył. Komputer ten rozlicza ponad 100 mld zł rocznie na kontach ubezpieczonych i płatników, w ciągu miesiąca dokonuje około 40 mld obliczeń, przechowuje 40 terabajtów danych. _ Jest to jedna z największych baz danych w Europie _ - podkreślił.

Chętnych do odwiedzenia centrali ZUS prosi o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

dhxu9uy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych istnieje od ponad 70 lat. Powstał 24 października 1934 roku w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych. Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS stanowią - jak podaje Zakład - około 50% zasobów pieniężnych państwa.

Do zadań ZUS-u należą m.in. wymierzanie i pobieranie składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczeniowych i kont płatników składek oraz stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych.

ZUS zatrudnia 48 tys. pracowników w 42 oddziałach, 226 inspektoratach i 62 biurach terenowych w miastach w całym kraju oraz w centrali w Warszawie.

dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy