Dzień pizzy wielkim świętem Polaków. Zobacz, jakie lubimy najbardziej i gdzie za włoski przysmak zapłacisz najwięcej
Kochamy pizzę, ale nie lubimy przy niej zbytnio kombinować. Nie w smak nam udziwnienia i zbyt duża liczba dodatków. Najczęściej wybieramy tę najbardziej tradycyjną czyli capricciosę z szynką i pieczarkami. Największymi jej amatorami są łodzianie, a najdrożej płacimy za nią w Warszawie i Rzeszowie.
09.02.2018 | aktual.: 09.02.2018 12:16
Świat po dziś dzień kłóci się o to kto tak naprawdę ją wymyślił. Grecy przekonują, że wszystko zaczęło się u nich w czasach starożytnych. Dopiero potem mieli się nią zainteresować Włosi i zajadać plackami oglądając walki gladiatorów w rzymskim Koloseum.
Oczywiście my też mamy swój polski trop z podpłomykami i może też dlatego tak bardzo ją lubimy. W piątek 9 lutego świętujemy Dzień Pizzy, niestety ciągle jeszcze nie jest to dzień wolny od pracy.
Jest to jednak dobra okazja do tego, żeby przyjrzeć się temu, jakie najbardziej lubimy, ile za nie średnio płacimy i kto w kraju jest największym amatorem pizzy. Pomaga w tym raport PizzaPortal.pl, w którym to wszystko wskazano.
Jak się okazuje, pizza jest zdecydowaną liderką. 52 procent wszystkich dań zamawianych online w Polsce to właśnie pizza i włoskie makarony.
Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsza była najprostsza margherita, teraz jednak zdecydowaną liderką jest capricciosa. Kolejne miejsca okupują: hawajska, pepperoni, salami, wiejska, funghi i roma. Ciekawie o naszych gustach dotyczących dań zamawianych do domu czy biura, świadczy miejsce 10. tego zestawienia. Trafiła tam pizza z kebabem będąca zapewne dla neapolitańczyków zniewagą w czystej formie.
Jednak po za tym drobnym szaleństwem z kebabem jesteśmy jednak bardzo tradycyjni w dodatkach. Królują tu pieczarki, ser, szynka, ananas czy salami. Badania nie pozostawiają też złudzeń co do faktu, że lubimy pizzę okrasić dodatkowo sosem. To tez może nieco boleć Włochów, którzy polecają tu jedynie odrobinę oliwy.
My jednak najbardziej lubimy pizzę z sosem czosnkowym, nieco mniej pomidorowym lub majonezowym. W 2017 r. najwięcej „włoskich placków” z dowozem zamawiali łodzianie. Na kolejnych miejscach podium wśród amatorów tego przysmaku są mieszkańcy Gdańska i Krakowa.
Warszawa wprawdzie ma w kraju największy potencjał zakupowy związany choćby z liczbą mieszkańców, firm i instytucji, ale znalazła się tu na miejscu czwartym.
Dzięki badaniom wiemy też, że Polacy najchętniej zamawiają pizzę o dość znacznych rozmiarach - 42 centymetrów. Średnio za jej zakup płacimy z kolei 29 złotych, a całościowo za zamówienie z włoskiej restauracji - 38 zł.
To też może być jedną z przyczyn popularności pizzy, pozostałe kuchnie są po prostu droższe. Za dania z polskiego menu płacimy średnio 43 złote, burgery i inne amerykańskie przysmaki to już średni wydatek rzędu 46 złotych. Najwięcej płacą amatorzy jedzenia pałeczkami. Średnie zamówienie kosztuje tu 55 zł.