Dzień pod znakiem Turcji

Zamieszki w w Stambule wprowadzają niepokój na światowych rynkach. Kolejna fala wyprzedaży złotego.

Dzień pod znakiem Turcji
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Wczorajszy dzień rozpoczął się kontynuacją optymistycznych nastrojów z piątkowego zamknięcia. Wsparciem dla rynków były również dane o lepszym od oczekiwań PKB Japonii. Niestety po porannym umocnieniu rynki weszły w kilkugodzinną konsolidację i zmienność nie zachwycała.

Brak ważniejszych danych z USA i EUROLANDU również nie pomagał zmienności. Po południu nadeszły informacje, że agencja S&P podniosła perspektywę ratingu dla USA z negatywnej do stabilnej. Niestety, paradoksalnie rynki obawiają się dobrych danych z USA, bo zwiastują one koniec lub ograniczenie QE3, co z kolei źle wpływa na wyceny ryzykownych aktywów a wzmacnia dolara. Dopiero wypowiedź szefa FED z St. Louis, Jamesa Bullarda, na temat niskiej inflacji w USA, wsparła rynki i akcje oraz PLN, które zaczęły zyskiwać.

Niepokoje w Turcji wciąż trwają. Sytuacja jest napięta już od początku czerwca i nic nie wskazuje na pozytywne rozwiązanie. Wczoraj premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan groził bankom, co nie wpłynęło pozytywnie na sytuację. Turecki parkiet zanotował spadek o prawie 2,5%. Dziś od rana doszło do dalszej eskalacji niepokojów na placu Taksim w Stambule. Policja zastosowała gazy i armatki wodne a demonstranci obrzucili policjantów koktajlami mołotowa. Turecka lira od początku zamieszek osłabiła się w stosunku do EURO z poziomu 2,35 do 2,52.
Złotówka rozpoczęła dzisiejszy dzień od osłabienia (EUR/PLN wzrósł do 4,2860).

Dziś oczekujemy danych o produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii o 10:30, a o 16:00 zapasy i sprzedaż hurtowników z USA.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 14.04.2013 do 11.06.2013

Kurs EUR/PLN w dalszym ciągu porusza się w trendzie wzrostowym. W piątek mieliśmy do czynienia z silnym jego umocnieniem jednak nie nastąpiło wybicie z głównego trendu. Najbliższym poziomem oporu jest 100 % wzniesienie Fibonacciego na poziomie 4,3200

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 14.04.2013 do 11.06.2013

Frank szwajcarski znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. W piątek zaobserwowaliśmy silny spadek na tej parze walutowej. Kurs nie przełamał jednak ograniczenia trendu i w dalszym ciągu należy spodziewać się wzrostów. Najbliższym wsparciem technicznym jest dolna linia kanału wzrostowego czyli poziom 3.4340. Oporem technicznym jest z kolei górne ograniczenie formacji na 3.5250.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 14.04.2013 do 11.06.2013

Kurs USD/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Na wykresie wyrysować można trójkąt spadkowy. W piątek byliśmy świadkami testowania dolnego ograniczenia formacji jednak nie nastąpiło wybicie dołem co wskazuje, że trend spadkowy nie jest wystarczająco silny. W najbliższym czasie spodziewać możemy się ruchu powrotnego i próby testowania górnego ograniczenia formacji umiejscowionego w okolicach 3,2600.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 14.04.2013 do 11.06.2013

Funt brytyjski po korekcie ponownie porusza się ku górze. Testowanie górnego ograniczenie kanału wzrostowego okazało się tylko fałszywym alarmem. Aktualnie kurs ograniczony jest od dołu poziomem 4,93 a od góry 5,10.

Michał Kaszkowiak
FX Dealer
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)