Trwa ładowanie...
d2yqfdm
08-09-2016 01:20

"Dziennik Gazeta Prawna": Dłużnik ukryje się w SKOK-u

Od czwartku komornik może zająć rachunek bankowy dłużnika dosłownie jednym kliknięciem. Właściciel konta nie będzie mógł wyprowadzić z niego pieniędzy. Przepisy dotyczą jednak tylko rachunków bankowych, ale już nie SKOK-ów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

d2yqfdm
d2yqfdm

Zmiana w przepisach umożliwia prowadzenie korespondencji między komornikiem i bankiem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. "Blokada środków na rachunku odbywa się niezwłocznie po podpisaniu zajęcia przez komornika podpisem elektronicznym" - wyjaśnia dziennik.

Elektroniczne zajęcie nie obejmie jednak Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. "To powoduje, że dłużnicy będący klientami SKOK-ów będą mieli szansę uciec z pieniędzmi przed komornikiem" - zauważa.

"Taka była decyzja ustawodawcy" - powiedział dziennikowi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. "Trudno wskazać, czym w rzeczywistości się kierował, adresując nowe przepisy do jednych instytucji depozytowych, a do drugich nie" - ocenił ze swej strony dr Tomasz Białek, dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich.

"U klienta zastanawiającego się nad miejscem, w którym powinien trzymać środki, rodzi się pokusa, by brać też pod uwagę szybkość blokowania danego rachunku" - dodał.

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że pierwotnie projekt rządowy nie przewidywał wyłączenia SKOK-ów. Zostało ono wprowadzone na etapie prac parlamentarnych".

d2yqfdm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqfdm