Trwa ładowanie...
pieniądze
03-09-2010 05:05

"Dziennik Gazeta Prawna": zysk NBP dwa razy niższy niż rok temu

1,8 mld zł ma w tym roku zarobić Narodowy Bank Polski - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Budżet państwa może dostać nieco ponad 1,7 mld zł.

"Dziennik Gazeta Prawna": zysk NBP dwa razy niższy niż rok temuŹródło: Jupiterimages
d3p5mk1
d3p5mk1

- Tegoroczny plan finansowy Narodowego Banku Polskiego zakłada ukształtowanie się wyniku finansowego NBP na poziomie 1,807 mld zł - powiedział członek zarządu banku centralnego Zdzisław Sokal. Jak jednak zastrzegł "nie jest możliwe uzyskanie pewności, że wymienione kwoty ukształtują się na zaplanowanym poziomie".

Jak zauważa gazeta w przypadku zysku NBP każdy scenariusz jest możliwy. - Zarówno znacząca zwyżka, jak i zjazd do zera. Te 1,8 mld zł to może być jedna z zakładanych przez bank prognoz - potwierdza Maciej Regula z BZ WBK.

B. wiceminister finansów Stanisław Gomułka ocenia, że zastrzyk gotówki z NBP do budżetu będzie możliwy pod dwoma warunkami: "osłabienia złotego pod koniec roku i wzrostu rentowności papierów skarbowych na rynkach głównych, czyli Stanach Zjednoczonych i Niemczech".

Eksperci podkreślają, że jak najszybciej należałoby zmienić sposób wypłacania do budżetu zysku banku centralnego - powinna to być średnia z ostatnich trzech lat, tak jak to jest w wielu krajach UE. - Pozwoliłoby to ministrowi finansów pracować w bardziej przejrzystych warunkach - mówi b. wiceszef NBP Krzysztof Rybiński.

d3p5mk1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p5mk1