Trwa ładowanie...
d2hfs71
13-01-2011 18:11

Dziś bez fajerwerków

Wczorajszy rajd rynków akcyjnych mógł imponować, gorzej wygląda to, jeśli głębiej poszukamy przyczyn takiego zachowania.

d2hfs71
d2hfs71

Wymieniany w pierwszym rzędzie przetarg obligacji portugalskich to moim zdaniem słaby pretekst. Emisja ta to tylko 1,25 euro, co dla rynków nie jest wielkim wyzwaniem. Zainteresowanie europejskimi instrumentami dłużnymi Chin i Japonii pozwala na spokojne uplasowanie takich, a nawet trochę większych emisji. Kraje te jednak nie mają wyboru i muszą pomagać w obejmowaniu emisji i niedopuszczaniu do większego kryzysu w strefie euro, znacznego partnera w wymianie handlowej. Słabe euro to dla nich spory kłopot. Na razie więc można liczyć na dobre wyniki najbliższych aukcji obligacji krajów europejskich także dzięki działaniom Europejskiego Banku Centralnego. Gorzej będzie jeśli na rynkach finansowych zapanują mniej szampańskie nastroje. Możemy być wtedy świadkami sporego ataku spekulacyjnego na rynkach długu słabszych krajów, spowodowania efektu domina i kłopotów na większych rynkach europejskich. Ale na razie wszystko jest pod kontrolą, chociaż dzisiejsze aukcje hiszpańskich i włoskich obligacji pokazują, że
nabywcy chcą większych odsetek za pożyczone pieniądze.

Początek dzisiejszej sesji na GPW to kontynuacja dobrych wczorajszych nastrojów i wzrost WIG20 do poziomu 2730 punktów zaraz po otwarciu. Późniejsza faza sesji to przebywanie w okolicach wczorajszego zamknięcia raz po czerwonej, raz po zielonej jego stronie, przy niewielkich odchyleniach. Po godzinie 14.30 poznaliśmy szereg danych z amerykańskiego rynku. Dane o inflacji PPI były w zasadzie zgodne z przewidywaniami (biorąc pod uwagę inflację bazową), lepsze były wyniki handlu zagranicznego, rozczarowała ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych - 445 tysięcy przy przewidywaniach zaledwie 404 tysięcy.

Obroty przekroczyły dziś poziom 1,1 miliarda złotych, wzrost zanotowało 167 spółek, spadało 174. WIG20 zakończył się ostatecznie wzrostem (+0,23%), mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio 0,02% i 0,75%. Najlepsze sektory to: energetyczny i po raz kolejny chemiczny, gorzej radziły sobie paliwa, budowlanka i telekomunikacja.

Wśród dużych spółek wyróżniała się PGE (+3,10%) po podwyższeniu rekomendacji do „kupuj” przez Goldman Sachs. To mogło pomóc kolejnej spółce energetycznej Tauronowi dziś +0,77%. Wzrosty zanotowały także PKOBP (+0,68%) i Getin (+1,28%).

d2hfs71

Liderzy wczorajszych wzrostów, KGHM i PKN Orlen, odpoczywały dzisiaj po imponujących dokonaniach. Pierwszy wzrósł ostatecznie o 1,01%, drugi o 0,27%. Słabiej prezentował się sektor finansowy PEKAO (-1,45%), PZU (-0,87%). Nasz największy ubezpieczyciel jest od dłuższego czasu w niełasce inwestorów i nie może dziwić, że cena to już momentami mniej niż 340 złotych, biorąc pod uwagę możliwe słabsze zyski w najbliższych kwartałach. Na minusie kończą także akcje Polimeksu (-1,27%), notowane w trakcie sesji z ceną nie widzianą od ponad roku, oraz TPSA (-0,67%).

Wśród mniejszych spółek wyróżnić możemy Stalprodukt (+4,92%), Vistulę (+4,72%), ABMSolid (+4,08%), dla których pierwsze dni stycznia to okres odrabiania wcześniejszych mocnych strat. Wzrost o 3,03% zanotowały akcje Miraculum ( dawnej Kolastyny), o 7,77% wzrosły akcje Eurocash po rekomendacji od analityków ERSTE Group, o ponad 9% podniósł się kurs Polic. Słabiej radziły sobie PCC Intermodal (-8,97%), Selena (-4,25%), Drewex (-4,81%).

Nie jestem optymistą co do zachowania naszego rynku w najbliższych tygodniach. Przy odrobinie szczęścia możemy jeszcze spróbować testować szczyty obecnej hossy i nawet je poprawić. Ale spodziewam się jednak głębszej korekty. Uważam, że nie jest w pełni doceniany wpływ ograniczenia transferów do OFE. Stały napływ gotówki powodował stabilizowanie popytu na akcje. Na nic moim zdaniem nie zda się podwyższenie limitu zaangażowania w akcje z aktualnego poziomu 40%. Fundusze OFE są, jak wskazuje nazwa, funduszami emerytalnymi i dużą nieodpowiedzialnością zarządzających by było zdecydowanie większe zaangażowanie w najbardziej ryzykowne instrumenty. Póki co nie znamy szczegółów zmian w funkcjonowaniu OFE i ewentualnych działań po stronie decydujących o składach portfeli przyszłych emerytów.

Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.

d2hfs71

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71